Privátní bankovnictví v ČR – jaká je kvalita, problémy

V nedávné době jsem navštívil jednodenní seminář, který se zabýval různými druhy investic (rozuměj: takové ty investice, kde všichni vydělaj – akorát ne klient). Na tomto semináři se objevilo mnoho předních analytiků bank a různých investičních společností, které jedou masovky. To znamená – reklamy na internetu, reklamy v televizi, billboardy kolem silnic.

A přesně tyhle společnosti davy lidí navštěvují a předhánějí se v tom, kdo jim dá víc těžce vydělaných peněz. Mnohdy jim dají i své životní úspory v dobré úmyslu vydělat nějakou tu kačku navíc. Ale už se nestarají, co se s jejich penězi děje dál a většinou ani neznají přdpokladaný výnos.

Prostě slovo investice vypadá cool. Jasně, investice je riziková, ale když mají ty reklamy v hlavním vysílacím čase, určitě tak špatný nebudou, ne? Ne.

Vrcholoví portfolio manažeři velkých bank a investičních firem investují většinou 70-75% do státních dluhopisů (pro fanoušky Pulp Fiction: „na vlastní oči jsem viděl, jak to v těch fondech topěj“), kolem 20% do akcií a zbytek do alternativních investic (rozuměj podruhé – opět to nic nevydělá a když už ano, alespoň to pokryje ztrátu zbylých 90% portfolia).

A teď z bližšího pohledu. Státní dluhopisy tvoří tři čtvrtiny portfolia klienta? Dluhopisy, které vydělávají s těžkostí 0,5% ročně a po odečtení všech poplatků je klient na krásné nule? To samé další fondy, kde se vydělá pár procent ročně, když se ovšem vyjimečně velmi daří.

A teď k hlavnímu tématu tohoto článku. Poslední dobou se velmi zajímám o privátní bankovnictví v České republice. Když se řekne privátní bankovnictví, představím si pod tímto pojmem něco VIP, honosného, co mi jako klientovi přinese opravdu něco vyjímečného. Vždyť aby jste se stali klientem privátního bankéře, potřebujete minimální vklad v hodnotě pět milionů korun, ve většině případech všach potřebujete milionů deset.

Páni, když přinesu bance tak veliké peníze, určitě dostanu víc než obyčejní klienti, nuly, které odírají jen na poplatcích za vedení účtu a další zlodějny. Tipoval jsem si ještě před měsícem roční výnos takových klientů někde kolem 8-10% investované částky.

Přečetl jsem mnoho článků přímo s privátními bankéři a měl jsem možnost i s jedním mluvit na oné konferenci. Jak to zde funguje? Klient ukáže svou bonitu a pokud opravdu peníze má, začne se o něj starat privátní bankéř. Šťastlivec.

Po pohovoru odkud peníze má, co od investice čeká, jak kvalitní má golfové hole a kolik milenek vyplácí, se začne vydělávat. První 4% z vložené částky si bere banka fixně každý rok za správu financí a až poté si bere další odměny. Použiji citaci jednoho privátního bankéře ČSOB: „U správy investičního portfolia je běžné platit pevný poplatek, a pokud investice vynáší, je tam i podíl na výnosu.“

Aha, takže mi kliente dej každý rok čtyři procenta svých peněz, abych měl na benzín pro své Audi, na luxusní dovolenou ve Francii na horách a když ti něco náš drahý kliente vyděláme, ještě si z toho něco vezmeme, abys náhodou nevydělal moc. Kde to jsme? Považuji za drzost v tomto oboru brát celkem vysokou částku předem a poté ještě případný podíl na zisku.

Má filosofie zní jasně: Kliente, pokud ti vyděláme, vezmeme si z toho předem daný krajíc chleba, pokud ne, budeme o hladu i my. Ale chápu to. Jelikož klientům nic nevydělávají, jejich každoroční 4% jim umožňují platit právě ty velké reklamy v televizích. Když jim klient po roce odejde? No co, přijdou z ulice tři další a na nich taky vyděláme.

A teď smutná realita – roční výnosy od privátních bankéřů se pohybují kolem 3% p.a., ovšem když se opravdu daří. Průměrné zhodnocení je mezi mínus dvěma a půl procenty až plus jedním procentem ročně.

Vezměme si příklad, kdy je perfektní rok a můj privátní bankéř, který se jeví jako rodinný kámoš, mi vydělá tři procenta. Skvělý výsledek! Ale na začátku roku jsem mu dal čtyři procenta jako poplatek. Výsledek? Počítat umí každý.

Když to vezmu kolem a kolem, banky těmto klientům nevydělávají vůbec nic a pokud přeci jen ano, stěží to pokryje inflaci. Já osobně vidím na tomto trhu obrovský potenciál. Když se ke klientům bude „zhodnotitel“ kapitálu chovat férově a vydělá jim opravdové peníze, není důvod odcházet a navíc tento spokojený klient přivede i své kamarády a známe.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang