Sanofi a AstraZeneca jako investice?

Investování je proces, při kterém se vkládají finanční prostředky nebo jiné zdroje do určitých aktiv s cílem dosáhnout zisku nebo zhodnotit kapitál. Investování je důležitou součástí osobního finančního plánování a je také klíčové pro rozvoj podnikání a ekonomický růst.

Při investování je důležité mít dobrou strategii a plán. Je také důležité provést analýzu rizik a očekávaných výnosů, a zvážit své finanční cíle a toleranci k riziku. Diverzifikace investic, tedy rozložení investic do různých aktiv a oblastí, může pomoci minimalizovat riziko a maximalizovat potenciální zisky.

Jak investovat

Existuje mnoho různých forem investování, včetně následujících:

  1. Akciový trh: Investice do akcií představuje vlastnictví podílu ve společnosti. Akciový trh je prostředím, kde se obchodují akcie různých společností. Investoři nakupují a prodávají akcie s cílem dosáhnout růstu hodnoty akcie a výnosů z dividend.
  2. Dluhopisový trh: Investování do dluhopisů představuje půjčování peněz společnostem, vládám nebo jiným subjektům výměnou za pravidelné úrokové platby a návrat půjčené částky po uplynutí doby splatnosti.
  3. Investování do nemovitostí: Jedná se o nákup nebo výstavbu nemovitostí s cílem generovat příjmy z pronájmů nebo zisk z prodeje nemovitosti v budoucnu.
  4. Investování do komodit: Komodity jsou fyzické produkty, jako například zlato, ropa nebo zemědělské plodiny. Investoři mohou nakupovat a prodávat komodity na specializovaných trzích.
  5. Investování do investičních fondů: Investiční fondy jsou spravovány profesionály, kteří shromažďují finanční prostředky od různých investorů a investují je do různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy nebo nemovitosti.

Je třeba mít na paměti, že investování vždy nese riziko a výsledky nejsou zaručeny. Proto je důležité důkladně se informovat a případně vyhledat radu od finančního poradce nebo odborníka před zahájením investování.

Doporučení odborníka, jak investovat

Dušana Jalového již možná znáte z mého článku Dušan Jalový a jeho jalová investiční doporučení. I tentokráte jej UniCredit Bank nasadila s investičními tipy pro poslední Ekonom.

Tak se na ně opět pojďme podívat. Co tedy doporučuje tento specialista mezinárodních trhů?

Pryč se zlatem

Pokud držíte nějaké zlato jako investici, Jalový doporučuje ihned prodat. Lehce překvapivé doporučení po té, co se několik let banky i makléři předháněli s nákupními doporučeními na zlato. Jalový tvrdí, že zlato se 20 let drželo kolem úrovně 400 USD.

V posledních letech stouplo díky tomu, jak vlády řady zemí pumpovaly levné peníze do ekonomiky. A pád podle Jalového musel přijít. Tak nevím. Nerad bych podléhal davové psychóze.

Ale jestli teď „investiční ovce“, za jakou Jalového také pokládám, budou takto verbálně tlačit zlato dolů, může skutečně ještě nějaký čas klesat. Ovšem pochybuji, že se bude zase 20 let držet kolem 400 usd, když nyní poskakuje kolem 1 200, po pádu z 1 900. 

Sanofi a AstraZeneca

Sanofi a AstraZeneca, to jsou další tituly, které Jalový doporučuje k nákupu jako dlouhodobou investici. Má pravdu v tom, že toto odvětví nabízí velmi zajímavé dividendy. Třeba u AstraZeneca je to aktuálně 7,6 % – velmi slušná dividenda. 

AstraZeneca je britská farmaceutická firma, ovšem s celosvětovým působením. Je to tradiční silný hráč na farmaceutickém poli. Farmaceutickým frmám rostly v loňském roce v průměru tržby téměř o 20 %.

Sanofi dokonce přes 30%. Co se týče ohodnocení těchto dvou titulů, tak AstraZeneca se mi zamlouvá podstatně více. Sledujte její čísla zde. Proti doporučení na Sanofi či AstraZeneca snad ani nic moc nemám. Je to relativně bezpečný a stabilní sektor. Léků se bude předepisovat rok od roku více. Jistá hrozba je již delší čas v generických firmách (levnější kopie originálních léků).

Je také potřeba říci, že farmaceutický sektor již delší čas zápasí s nedostatkem inovací. Vymýšlení a uvádění nových zásadních léků na trh je nesmírně náročná a drahá záležitost a trvá řadu let, než lék může být na trh uveden, projde všemi testy a může být konečně pacientům poskytnut a tedy prodán. Nicméně, pokud se snad chystáte vložit svoje prostředky do těchto dvou akcií, byl bych relativně klidný.

Na druhou stranu nečekejte růsty o desítky procent ročně, lze čekat spíše mírnější růst (plus ta velmi solidní dividenda).

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang