Sanofi a AstraZeneca jako investice?

Dušana Jalového již možná znáte z mého článku Dušan Jalový a jeho jalová investiční doporučení. I tentokráte jej UniCredit Bank nasadila s investičními tipy pro poslední Ekonom. Tak se na ně opět pojďme podívat. Co tedy doporučuje tento specialista mezinárodních trhů?

Pryč se zlatem

Pokud držíte nějaké zlato jako investici, Jalový doporučuje ihned prodat. Lehce překvapivé doporučení po té, co se několik let banky i makléři předháněli s nákupními doporučeními na zlato. Jalový tvrdí, že zlato se 20 let drželo kolem úrovně 400 USD.

V posledních letech stouplo díky tomu, jak vlády řady zemí pumpovaly levné peníze do ekonomiky. A pád podle Jalového musel přijít. Tak nevím. Nerad bych podléhal davové psychóze. Ale jestli teď „investiční ovce“, za jakou Jalového také pokládám, budou takto verbálně tlačit zlato dolů, může skutečně ještě nějaký čas klesat. Ovšem pochybuji, že se bude zase 20 let držet kolem 400 usd, když nyní poskakuje kolem 1 200, po pádu z 1 900. 

Sanofi a AstraZeneca

Sanofi a AstraZeneca, to jsou další tituly, které Jalový doporučuje k nákupu jako dlouhodobou investici. Má pravdu v tom, že toto odvětví nabízí velmi zajímavé dividendy. Třeba u AstraZeneca je to aktuálně 7,6 % – velmi slušná dividenda. AstraZeneca je britská farmaceutická firma, ovšem s celosvětovým působením. Je to tradiční silný hráč na farmaceutickém poli. Farmaceutickým frmám rostly v loňském roce v průměru tržby téměř o 20 %.

Sanofi dokonce přes 30%. Co se týče ohodnocení těchto dvou titulů, tak AstraZeneca se mi zamlouvá podstatně více. Sledujte její čísla zde. Proti doporučení na Sanofi či AstraZeneca snad ani nic moc nemám. Je to relativně bezpečný a stabilní sektor. Léků se bude předepisovat rok od roku více. Jistá hrozba je již delší čas v generických firmách (levnější kopie originálních léků).

Je také potřeba říci, že farmaceutický sektor již delší čas zápasí s nedostatkem inovací. Vymýšlení a uvádění nových zásadních léků na trh je nesmírně náročná a drahá záležitost a trvá řadu let, než lék může být na trh uveden, projde všemi testy a může být konečně pacientům poskytnut a tedy prodán. Nicméně, pokud se snad chystáte vložit svoje prostředky do těchto dvou akcií, byl bych relativně klidný.

Na druhou stranu nečekejte růsty o desítky procent ročně, lze čekat spíše mírnější růst (plus ta velmi solidní dividenda).

Fond Conseq Invest

Na závěr Jalový doporučuje konzervativní fond Conseq Invest. A to jako krátkodobější investici. Netušil jsem, že fondy mají sloužit ke krátkodobějším investicím. Jinak Jalový jako již tradičně argumentuje i tím, že fond v minulosti krásně rostl. Za poslední rok je jeho výkonnost celých 3,37 %! Nechápu, nerozumím, raději dále nekomentuji. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang