S&P 500 před Velikonocemi slábne; Důvody oslabení

sp-500-2

Červnový kontrakt S&P 500 klesá 0,2 % vůči středečnímu závěru obchodování na 2023. Včera hlavní burzovní indexy USA při nižších obchodovaných objemech před velikonočními svátky klesaly (S&P 500 -0,6 % d/d, Dow Jones -0,5 % d/d, Nasdaq -1,1 % d/d).

Z 10 sektorů S&P 500 oslabilo 8, když Energie slábly 2,1 % (Chevron a ConocoPhillips patřily k titulům s největšími ztrátami), citelně ztrácely taky Materiály.

V USA totiž nečekaně silně rostly zejména zásoby surové ropy. K oslabení cen akciových indexů přispěly taky komentáře Fedu posledních dnů, když naznačily zájem většího růstu hlavní úrokové sazby než se čekalo, což zchladilo optimismus trhů.

Navíc očekávaní větších dolarových úroků posiluje logicky dolar, což oslabuje valuace akcií firem s expozicí na zahraničí.

Silný dolar pak stlačuje cen komodit, což snižuje ceny akcií komoditních firem. Dalším důvodem oslabení cen akcií jsou první odhady zisků nadcházející výsledkové sezóny za úvodní kvartál roku vzbuzující obavy: čeká se pokles 6,9 % y/y!

Vývoj a výhled jsou smíšené. Domácí ekonomika včetně trhu práce solidně roste. Na druhou stranu ale celkově ekonomika nepracuje na plný výkon a některé sektory vykazují trvalejší slabost.

Oslabení čínské ekonomiky a propad čínského akciového trhu ve spojení se silným dolarem vyvolává obavy a nejistotu z oslabení poptávky po zahraničním zboží a službách a tedy globálního ek. růstu.

Trvalejší slabost tak vykazují americký export a průmysl. To vše zvyšuje nejistotu spotřebitelského a investičního sentimentu a oslabuje dosud solidní růst americké ekonomiky.

Navíc situace v Číně a čínského akciového trhu ale je trvaleji nepříznivá s nebezpečím dalšího oslabení a světové akciové burzy vykazují v posledních týdnech silnou korelaci s tímto trhem.

Dlouhodobě je výhled smíšený. Trh během týdne vystoupal na maximum letošního roku, ale zrovna v oblasti, kde vrcholí široké rezistentní pásmo (2018).

Pokud trh potvrdí a překoná tuto hladinu, znamenalo by to významnou výzvu rekordních maxim 2073, 2103 – 2109 a 2127 – 2133, a příblížení dlouhodobého růstového trendu na dostřel. Obecně ale, minimálně pro tento rok, je méně pravděpodobné obnovení  dlouhodobého růstového trendu posledních let.

Spíše se potvrzuje dlouhodobější konsolidaci s předpokladem udržení podpor 1941 – 1946, 1927, 1902, 1889, 1878 a superklíčové podpůrné oblasti 1800 – 1859. V případě méně pravděpodobného scénáře už je propast s dílčími podporami 1729 a 1638.

Důležitý pro vývoj indexu S&P 500 bude očekávaný vývoj ekonomiky.  Za nejistoty pokračování slábnutí čínské a světové ekonomiky ve spojení se silným dolarem a přenosu na domácí ekonomiku, která bude mizet stěží a může trvat déle do příštího roku a zhoršeného fundamentálního výhledu bude náročné vrátit se zpět do multiletého růstového trendu.

Trh tak může pokračovat v konsolidaci na nižších úrovních s nebezpečím poklesu. Na druhou stranu ale v případě pokračujícího slábnutí růstu čínské ekonomiky, resp. akciového trhu by se korelace s tímto trhem mohla snižovat.

Investoři možná nebudou ochotni tolik snížit valuaci amerického akciového trhu, když hrozí “pouze” určitá redukce růstu světové, resp. americké ekonomiky, nikoliv jeho zastavení jako v případě světové finanční krize v letech 2008 – 2009. Rozhodnou až příští ekonomická data a do té doby bude trvat nejistota, která je spíše nepříznivá pro akcie.

V dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu.

Americké hospodářství a trh práce dosud vykazuje stabilní solidní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: nebezpečí slabosti světové ekonomiky a přenosu na americké hospodářství, dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace).  

Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání pokračování zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem a taky nebezpečí slábnutí světové ekonomiky.

Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvyšování hlavní úr. sazby cca o 0,5 – 0,75 % letos a o 1,0 % ročně až do roku 2018. Centrální banka tak s navyšováním hlavní úr. sazby nebude čekat na určení předpokládaného dopadu slabosti ze zahraničí na domácí ekonomiku v příštích měsících a na moment konzistentního posílení růstu ekonomiky.

Vyhodnocení předpokládaného dopadu fluktuací trhu práce a na druhé straně zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky a silného dolaru na americkou ekonomiku Fedem v příštích měsících ale může ještě značně zamíchat časováním zvyšování úrokových sazeb příští rok.  

Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úrokových sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer.

Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ekonomickou aktivitu. Tento důvod patrně není hlavním faktorem momentální nepřesvědčivé výkonnosti akciových trhů.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang