61 % Čechů má alespoň jeden spořicí účet

sporici-ucet

Češi si osvojili zodpovědnější přístup k osobním financím. Vyplývá to z průzkumu Expobank CZ, který se uskutečnil na přelomu září a října letošního roku. Více než polovina obyvatel ČR starších 26 let je majitelem minimálně jednoho spořicího účtu, jenž funguje jako finanční rezerva nebo spoření na plánované větší výdaje.

Z tisíce respondentů se polovina přiznává k uložení desítek tisíc na spořicí účet. 43 procent dotázaných pak na svém spořicím účtu schraňuje částku mezi sto až pěti sty tisíci korunami.

Pro drtivou většinu Čechů je schůdnější spořicí účet s úrokovou sazbou bez podmínek, nežli spořicí účet s výhodnější úrokovou sazbou, avšak s podmínkami. Spořicí účet je dobrou volbou, jak zúročit peníze. Díky dlouhodobějšímu spoření může být složené úročení výhodné, jelikož se přičítají i úroky z již připsaných úroků.

Téměř třetina dotázaných by uvítala roční úrokovou sazbu na 2 % ročně, 45 % se nebojí uvažovat dokonce o více než 3 procentech. Ačkoli banky zvyšují úročení spořicích účtu na průměrná dvě procenta, inflace meziročně stoupla na téměř 6 %. Vklady na účtech tedy ztrácejí svoji hodnotu. Přesto jsou spořicí účty u Čechů oblíbené.

Zaprvé, na rozdíl od investic a spekulací jsou finanční prostředky na bankovních účtech ze zákona pojištěné, a to do výše ekvivalentu sto tisíc eur, tedy dle současného kurzu přibližně dvou a půl milionu korun. Zadruhé, své peníze mají lidé vždy okamžitě k dispozici.

A zatřetí, úroková sazba na nejlepších spořicích účtech na trhu se v současnosti pohybuje nad dvěma procenty ročně a v návaznosti na kroky ČNB nejspíše dále poroste, což klientům pomáhá v boji s inflací.

Radek Lišák, Head of Private and Individual Banking Expobank CZ

sporeni-9488966
Spořicí účty jsou dobře úročené, bezpečné a klienti mají ke svým penězům okamžitý přístup.

Alespoň jeden spořicí účet vlastní 61 % respondentů, ke dvěma se hlásí 25 % Čechů a tři a více spořicích účtů má celkem 14 % dotázaných. Přičemž plných 38 % převádí své peníze na spořicí účet z běžného bankovního účtu bez konkrétního účelu, bez rozmyslu, do čeho investovat. Jedná se o bezpečné zhodnocení peněz.

TIP: Ve finanční tísni mnohdy peníze ze spořicího účtu nestačí. Řešením mohou být půjčky. Jaké jsou nejschvalovanější půjčky a tipy pro rychlé schválení?

Čtvrtina lidí spoří na účtu s úročením vkladu na plánované větší výdaje (nákup domácích spotřebičů nebo dovolená). Stejné množství lidí spořicí účet využívá jako finanční rezervu na nečekané výdaje. Vklad je k dispozici ihned, narozdíl od termínovaného vkladu.

Česká bankovní asociace uvádí, že vklady v bankách ve třetí čtvrtině roku přesáhly 3 biliony korun, a to jak v české, tak zahraniční měně. Dá se to považovat za zodpovědnější chování a zvyšující se finanční gramotnost v české populaci.

Mezi populární spořicí účty se řadí spořicí účet Moneta Money Bank, spořicí účet ING Konto, spořicí účet HIT od Equa bank, nebo spořicí účet Sberbank.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang