Draghi: Bude QE úspěšná? (výhled)

rozhodnuti-ecb-o-urokovych-sazbach-2

ECB Draghi vystoupí na tiskové konferenci k závěrům výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu, D.C.

ECB v červnu, a záhy s podklady nových projekcí HDP a inflace i v září, představila soubor opatření navýšení monetární expanze včetně snížení hlavních úr. sazeb s cílem oslabení eura a podpoře ekonomiky a inflace. To překvapilo velkou část trhu soudě dle prudkého oslabení eura k dolaru.

Měsíc poté banka konkretizovala expanzivní program výkupu cenných papírů od října až do 2016 s potenciálem 1 bilionu EUR! Draghi možná poněkud překvapivě a kontroverzně s předchozími vyhlášeními naznačil stagnaci inflace ve zbytku roku a zvýšení v letech 2015 a 2016. Současně bankéř uvedl, že úr. sazby ECB již nemůžou více klesnout.

ECB je v situaci černé můry všech centrálních bankéřů: inflace je příliš nízká (0,4% y/y, včetně očištěného jádra bez cen potravin a energií kolem 0,9% y/y, cíl ECB je 2,0%!) a navíc stále klesá, plošně prakticky všude v Evropě.

Inflační očekávání a tím i celá makroekonomická soustava a rovnováha jsou destabilizovány, roste nejistota a slábne ek. aktivita.

Centrální banka nemá situaci pod kontrolou a hekticky, nárazově a nepředvídatelně (trhy nedokáží správně predikovat nejen signalizaci ale samotnou změnu úr. sazeb a agregátů monetární politiky) snižováním úr. sazeb a zvyšováním peněžní nabídky řeší situaci ex-post. Tím ztrácí kredit a zvyšuje nejistotu v ekonomice, což dále destabilizuje ekonomiku.

Banka ke zvýšení inflace k svému závazku potřebuje těžko dosažitelné významnější zrychlení růstu HDP. K dosažení těchto cílů by potřebovala ještě citelně slabší euro.

Jde o nástroj rozhodně rychleji a snáze realizovatelný, byť ne tolik účinný jako výkonná ekonomika. Aby slabé euro výrazněji pozvedlo inflaci, je potřeba jeho ještě mnohem větší oslabení.

Tonoucí se stébla chytá a ECB nutně potřebuje jakoukoliv pomoc a nástroj v boji s nízkou inflací. To vše pravděpodobně znamená tlak s vlnami výprodejů  a dlouhodobě slabé euro.

Naše očekávání pro 2015 a 2016: 1,00-1,1. Spokojenost ECB s oslabováním eura potvrdil i Draghi koncem září, kdy řekl, že slabé euro může kompenzovat slabost ek. aktivity vyvolanou geopolitickým napětím. 

Prostředkem k dosažení slabého eura, posílení ek. růstu a inflace má být další expanze monetární politiky, tedy posilování peněžní nabídky a cílený tlak na pokles tržních úrokových sazeb.

Tendence k uvolňování monetární politiky a oslabování eura tak pokračuje. Trhy přemýšlí a budou velmi absorbovat signály očekávání plynoucí z komentářů ECB, jak a kdy banka zoufale bude navyšovat monetární expanzi. Předpokládaný vývoj je spojen také s volatilitou akciových trhů a nákupy dluhopisů.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang