Rekordní počet IPO a červená kontrolka

První čtvrtletí 2014 bylo opět po sedmi letech rekordní na světová IPO (primární úpisy akcií). Divoce se upisovalo jak v Evropě, tak i v USA. Hodnota nově upsaných akcií v Evropě dosáhla celkově hodnoty 11,4 miliardy eur. Byla tak vyšší než hodnota všech evropských IPO realizovaných v prvních kvartálech posledních čtyř let. Na burzách v USA proběhla za první čtvrtletí 2014 IPO v hodnotě 8 miliard eur. Podle PwC neustane příliv burzovních nováčků ani  v druhém čtvrtletí 2014. 

Červená kontrolka

Proč jsem ale v názvu článku použil slova červená kontrolka? To, že dochází k IPO, je zcela v pořádku a je to důkazem toho, že burza funguje a plní svoji základní úlohu. Kdyby to tak fungovalo i na té pražské! To, co vždy zvýší moji pozornost, jsou právě rekordní hodnoty IPO. Podle mého pozorování růst IPO roste dramaticky v době burzovní euforie až horečky. Tedy v době, kdy už trhy bývají značně vysoko a i akcie jsou výše ohodnocené (nadhodnocené?). Proto si firmy a majitelé chodí na burzu pro peníze v těchto šťastných chvílích, protože pravděpodobnost toho, že se prodá téměř cokoliv a draze výrazně roste.

TIP: Při investování do kryptoměn se zajisté vyplatí pořídit si kartu crypto.com.

Zdravá skepse

Ostatně k IPO jsem zdravě skeptický vždy. Co je to jiného, než situace, kdy insideři (majitelé firmy) prodávají své podíly? Jistě vědí proč  a jistě vědí, že cena bude stát za to.

A tak moje dobře míněná rada zní. S IPO vždy opatrně a vždy podrobně nastudovat výsledky dané firmy. Aby člověk nenakoupil příliš draho. Další hlupáci (co to od vás koupí) se již na trhu nemusí objevit.      

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang