Ropa před Yellenovou slábne

ropa-2

Srpnový futures kontrakt ropy WTI dnes vůči závěru pondělního obchodování klesá na 49,1 USD/barel, blízko půlročního maxima. Trh v posledních dnech vymezuje konsolidační teritorium před referendem Velké Británie o setrvání země v EU.

Případný odchod z unie by pravděpodobně vedl k růstu nejistoty a tím jednak k útlumu ekonomické aktivity a poptávky po ropě a taktéž k růstu dolaru. Oba aspekty by pro ropu byly nepříznivé. Pokles ropy v posledních hodinách též souvisí se zatím nepotvrzeným příměřím mezi militanty a vládou v Nigérii.

Dlouhodobě ale fundamenty zůstávají pro cenu ropy nepříznivé. Cena ropy je celkově stále pod fundamentálním klesajícím tlakem kvůli převisu nabídky ropy nad její poptávkou a silnému dolaru.

Makroekonomické události USA dnes

Šéfka Fedu Yellenová dnes v 16.00 SEČ v Kongresu prezentuje pololetní Zprávu monetární politiky.

Vystoupení by mělo úzce kopírovat fakta z červnového rozhodování centrální banky úrokových sazeb a monetární politiky: Vzhledem k referendu Velké Británie o vystoupení z EU a nečekaně velkému oslabení růstu aktivity trhu práce a aktivity služeb USA zajišťují, že Fed zvyšování hlavní úrokové sazby odloží minimálně do září.

Tato politika je momentálně pro ropu příznivá, naopak růst úrokových sazeb může cenu snižovat.

Fundamentální pohled

Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí 2015 způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou.

Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovala  taky neschopnost  OPECu změnit svou produkční a kvótovou politiku. OPEC tak dosud prosazuje cíl udržet své tržní podíly namísto uměle snižovat objem produkce ropy z maxim a tak stabilizovat cenu.

Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině.

Poptávka po ropě se vyvíjí nejednoznačně, je tažena solidním ekonomickým růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vedla též globální apreciace dolaru.

Fundamentální výhled

Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky, která není tolik citlivá na pokles ceny ropy a již navíc může významně navýšit Írán po očekávaném uvolnění sankcí na vývoz ropy, nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem.

Z hlediska poptávky po ropě vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst.

Propad ropných cen z minulosti ale časem může poptávce po ropě a světovému hospodářství dát růstový impuls vzhledem k redukci nákladů na energie, suroviny a paliva a tím i k posílení růstu spotřeby a investic.

Zatím se tento efekt ale překvapivě příliš neprojevuje, možná proto, že nižší náklady, a tím i větší úspory, ekonomických subjektů neposilují spotřebu a míra úspor tak trvaleji roste.

Dolar v současnosti vůči hlavním světovým měnám slábne, na druhou stranu momentální i dlouhodobé fundamentální aspekty hlavně monetárních politik Fedu, ECB a BoJ naznačují možnost posilování dolaru.

Právě vývoje poptávky a dolaru mohou být pro směr ceny ropy rozhodujícími a klíčovými proměnnými, teprve případné oživení poptávky po ropě a/nebo pokles dolaru by mohly přinést odvrácení klesajícího tlaku, významnější konsolidaci či dokonce změnu dlouhodobého trendu podpořené návratem ceny nad 63,5, na což ale zatím trh marně čeká.

Technický pohled a výhled

Cena pokračuje v letošním růstovém trendu a stabilizovala se v rozmezi vytyčeném důležitými technickými hranicemi 46,0 – 52,9. Dlouhodobý klesající trend začátkem ledna dokonce zavedl cenu ropy pod klíčovou dlouhodobou podpůrnou zónu v okolí 32,9.

Návrat nad tuto hladinu ale zdaleka nemusí znamenat obrat dlouhodobého trendu s pevným základem. K tomu a odrazu k prudkým růstům trh potřebuje hlavně trvalejší fundamentální zlepšení a splnění technické podmínky, překonání 63,5, případně oslabení dolaru.

Výhledově letos ale zůstává hlavní pozornost na klíčových podporách, jejichž případné proražení by potvrdilo pokračování klesajícího trendu s cíli až případně 16,7 (minimum z roku 2001) a 10,6 (minimum z roku 1998).

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang