Těžba ropy a plynu z břidlic výrazně mění poměr světových sil

Za posledních 7 let došlo k výraznému posunu v oblasti těžby plynu a ropy. Mohou za to nové technologie, které umožňují rychle zvyšovat těžbu ropy a plynu z břidlic. Změna je například v USA zcela zásadní. Ještě v roce 2005 pocházelo v USA 60% tekutých paliv z dovozu. Sotva po sedmi letech je to již pouze 45%. A tato těžba podle expertů dále poroste.

Pokud bude tento trend trvat, tak již v roce 2020 budou USA druhý největší producent ropy na světě po Saúdské Arábii a předstihnou tak Rusko. Ostatně aktuální situace jistě velmi stimuluje mozky ruských těžařů, kteří za posledních pár let byli nepochybně nuceni některé věci přehodnotit a pozměnit prognózy. Speciálně v Gazpromu mají nyní jistě hodně napilno.

Země s největšími zásobami břidličného plynu

PořadíZeměZásoby plynu v bilionech m3
1USA24
2Argentina22
3Mexiko19
4Čína17
5Jižní Afrika14
6Austrálie11
7Rusko10
8Libye8
9Alžírsko7
10Brazílie6

Ještě k většímu posunu došlo u těžby plynu z břidlic. Dopad je zásadní i na ceny energií a například v USA je cena energií aktuálně podstatně nižší než cena v Evropě. Nižší ceny energií by mohly znamenat rychlejší růst ekonomiky v následujícím období.

Současně doufejme, že ekologická rizika spojené s tímto druhem těžby nebudou příliš vysoká. Cena zemního plynu na burze roste díky ročnímu období i pandemické situaci ve světě.

Sázkou na jistotu je těžba zlata. Investiční zlato má smysl, což dokazuje dlouhodobý růst a uchování hodnoty zlata.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang