Zlato pokračuje v konsolidaci

zlato-konsolidace

Zlato klesá 0,3% d/d na 1380. Zlato v červnu po ukončení první vlny korekčního vývoje trojúhelníkovou formací stále konsoliduje jarní propady. Trh nachází podpory 1344, 1337 a  1320 a 1300. 1423 a pásmo hlavních Fibonacciho pásem 1432 – 1462 a dále 1486 a 1502 jsou důležité rezistence.

Obchodování v posledních měsících nabralo sestupný směr čímž se potvrdil půlroční klesající trend poté co trh v únoru prorazil 1,5 měsíční trojúhelník, 3/4 roku platnou podpůrnou linii a další vrstvy dosud velmi odolného podpůrného pásma.

Vše vyvrcholo dubnovým proražením klíčové podpory 1523, kdy trh během dvou dnů ztratil téměř 15%, který ještě překonává korekční pád ceny v září 2011 a od počátku půlročního klesajícího trendu přibližně 26%. Zmíněná klesající tendence tak zřejmě znamená i počátek dlouhodobějšího klesajícího trendu.

Tento názor by vyvracelo bezprecedentní popření propadu 12. a 15. dubna během následujících týdnů. Určitá naděje pro zlato by mohla být případná nová vlna monetární expanze, neboť vývoj globální ekonomické aktivity je v posledních čtvrtletích a nově též podle posledních jarních zpráv zklamáním.

Dluhopisové a komoditní trhy, zejména pak trh zlata ale také jen vůči dolaru dlouhodobě těžily hodně z odhodlání a konzistence ujišťování Fedu dlouhodobě ultraexpanzivní monetární politiky a očekávání velmi výhodných finančních podmínek.

Toto přesvědčení a očekávání se vzhledem k nejistotám a slabosti v globální ekonomice stále může naplnit nicméně jistota trhů dostala v tomto roce vážné trhliny.

Pro trhy bylo překvapením poznání významného názorového posunu, že mezi některými členy výkoného tělesa Fedu citelně posílil názor redukce pro trhy výhodné monetární expanze již v tomto roce (tedy podstatně dřív než se čekalo) zřejmě kvůli snížení kapacity volné pracovní síly a nebezpečí destabilizace finančního systému!

Jistě to letos minimálně poznamená obchodování na finančních trzích byť se Fed snažil v dalších měsících ujišťovat o preferenci stávajícího kursu současné monetární politiky a trvání velmi příznivých monetárních podmínek v dalších letech.

Fed tak chce uklidňovat oprávněně rozjitřené očekávání trhy se snahou tlumit jejich přizpůsobení, ochránit příznivé finanční podmínky a tím i křehkou ekonomiku.

Pokračování tišící doktríny nahrává taky pokračující hospodářská slabost v Evropě, kterou Fed významně zohledňuje do svých výhledů a jarní slabé informace globální ale i americké inflace a ek. aktivity (přes sílu trhu práce), což evokuje myšlenky naopak na posílení monetární expanze.

Trhy nicméně cítí, že změna kursu a přitvrzení monetární politiky může přijít výrazně dříve než se zdálo před půl rokem. Jakmile ek. aktivita posílí a inflační výhled bude stabilní, lze očekávat redukci ultramonetární expanzivní politiky.

Trh vyčkává na květnový index PPI/index PPI bez cen potravin a energií (14.30 SEČ), čeká se pokračování podnormálního růstu produkčních cen.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang