Zlato mírně posiluje

Zlato roste  0,1% d/d na 1295.  Zlato během léta drží území nad velmi důležitými oblastmi 1291, 1287, 1277, 1273, oblast 1262 – 1265 a zejména kombinace horní úrovně hlavního klesajícího kanálu 1247  a a letos dobře prověřená silná podpůrná oblast  1231 – 1240. 

Cestou vzhůru si trh musí poradit s rezistencemi 1301, 1307, 1312, 1326 a 1337. Teprve potvrzené překonání 1342 – 1345 by potvrdilo překonání dlouhodobého klesajícího trendového kanálu, jenž zřejmě soustředí množství prodejních objednávek a teoreticky by mohlo znamenat  střednědobou stabilizaci zlata a přesunu trhu k hladinám 1354, 1362, 1374 příp. 1393 či 1415.

20140725_goldh4-8666117

Zlato zůstává – ve střednědobém a dlouhodobém pohledu – pod tlakem. Zlato sice narušilo, ale dosud nepotvrdilo, dlouhodobé technické medvědí tendence, citelnější konsolidace ztráty roku 2013 ještě není potvrzena. 

Dlouhodobý klesající trend trvá. Stále tak hrozí pád na dlouhodobá, více než 3letá minima 1177 – 1181. Signálem by bylo překonání 1231.

20140725_golddaily-7535472

Fundamentální pohled: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce, začala plnit svůj dlouhodobý cíl – vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky.

Fed navíc dlouhodobě potvrzuje pokračování této tendence. Směr dlouhodobé tendence redukce nových peněz v ekonomice je tedy jasný. Centrální banka také naznačuje, že jí nebude vadit nebo bude dokonce spokojena s určitým dalším růstem tržních úroků.

Navíc nízká míra nezaměstnanosti už znamená nepříliš vzdálenou hrozbu výraznějšího přitvrzení monetární politiky. Proto Fed v březnu naznačil, že nezaměstnanost (a inflace) jsou již blízko jeho dlouhodobých cílů a že ekonomika již nepotřebuje pomoc.

Navíc od března Fed naznačil rychlejší redukci monetární expanze a přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již příští rok.

To zřejmě je jeden z hlavních důvodů značně omezeného potenciálu pro růst dluhopisů či zlata, resp. očekávání jejich poklesu.

To bude zlato trvale dostávat pod tlak. Na tom mnoho nezmění ani snaha Fedu uklidňovat trhy, že monetární politika bude stále expanzivní ještě delší čas (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku).

Spíše k umírněnosti může Fed vést fakt, že další sílení ekonomiky třeba přitom není jisté (obavy vzbuzuje i po zimě slabší informace trhu domů), rovněž stále doutná nebezpečí dlouhodobě nízké inflace.

O investičním zlatu

Investice do zlata může být lukrativním způsobem diverzifikace investičního portfolia. Zlato jako hmotné aktivum má hodnotu, která není vázána na žádnou konkrétní měnu, což z něj činí skvělé aktivum v dobách ekonomické nejistoty nebo nestability.

Vzhledem k historicky nejvyšším cenám zlata se mnoho individuálních investorů, finančních institucí i vlád obrací ke zlatu jako k bezpečnému přístavu pro své portfolio.

Zlato je vysoce likvidní aktivum, což znamená, že je v době finanční krize snadno a rychle směnitelné. Zlato lze také uchovávat jako fyzické aktivum, což znamená, že jeho hodnota nebude bezprostředně ovlivněna změnami na trhu.

Majitelé zlata mají nad svými aktivy větší kontrolu, protože mohou své zlato bezpečně uložit a prodat ho, až nastane správný čas.

Zlato je také skvělým způsobem ochrany proti inflaci. Zatímco hodnota papírových peněz časem ztrácí na hodnotě, hodnota zlata zůstává stabilní a v dobách ekonomických otřesů může dokonce růst. Investoři, kteří nakupují fyzické zlato nebo investice podporované zlatem, jako jsou burzovně obchodované fondy (ETF) nebo zlaté mince a slitky, mohou své peníze chránit před riziky spojenými s tradičními akciemi a dluhopisy.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang