Alibaba: největší IPO všech dob!

V přepočtu 536 miliard korun. Tolik vynesl primární úpis čínského internetového giganta Alibaba Group Holding Ltd. Tím se stal největším IPem v dějinách. Upisovatelé IPa uplatnili nákupní opce, čímž se velikost úpisu ještě přiživila nad rámec původního plánu. Na úpisu se společně podílely Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley a Citigroup.

První den obchodování vystřelily akcie krátce po zahájení nahoru o 46% na bezmála sto dolarů. V té chvíli měla Alibaba tržní kapitalizaci v přepočtu neuvěřitelných 5, 26 bilionů korun. Nakonec skončilo obchodování se ziskem „pouhých“ 38%.

Prudký růst akcií v první den obchodování nebyl velkým překvapením. Akcie byly vzhledem k současným podmínkám atraktivně ohodnoceny a elektronický obchod v Číně mají v budoucích letech čekat velmi světlé zítřky. Podle serveru motejlek.com by se v roce 2020 měly on-line maloobchodní tržby v Číně pohybovat v rozpětí 420 až 650 miliard dolarů. Tedy zhruba stejně jako v USA, Japonsku, Německu, Británii a Francii dohromady.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang