
Aktuálně na vlastní kůži zažíváme fenomén, který by neměl vůbec existovat a tím jsou záporné úrokové sazby.
Co vlastně záporné úrokové sazby vypovídají o trhu? Jak je možné, že je někdo dobrovolně a vědomě ochoten nést dokonce i nominální ztrátu u svých investic?
Záporné úroky znamením nedůvěry v trhy
Záporné úroky jsou znamením značné nedůvěry v trhy. Velcí investoři (tzv. smart money) jsou ochotni nést i mírnou nominální ztrátu (reálné ztráty po započítání inflace jsou ještě daleko větší), než aby riskovali větší potenciální ztráty na více rizikových akciových trzích.
Uvážíme-li, kterých trhů se záporné úrokové sazby týkají, zjistíme, že se jedná především o dluhopisy nejvyspělejších států jako je Německo, Švýcarsko, Japonsko nebo třeba Dánsko.
Reálně tedy nejde o to, jak maximálně vydělat, ale spíše jak nejméně v budoucnu ztratit.
Ekonomické oživení je pouze mýtus
Není se také čemu divit, když i akciové trhy nejvyspělejších států klesají. Dokonce i v našich finančních médiích se občas objeví články, které varují před přicházející krizí.
Burzy se již dávno odpoutali od reálné ekonomiky a růst většiny akciových trhů je dán pouze tištěním peněz a v poslední době také zpětnými odkupy akcií.
Také na trhu dluhopisů máme megabublinu. A to raději již vůbec nemluvím o finančních derivátech, které Warren Buffett nazývá zbraněmi hromadného finančního ničení a které ukrývají špatné úvěry za poslední 2 dekády.
Velice krásně shrnula aktuální vývoj ekonomka Markéta Šichtářová ve svém vystoupení na Vyšehradském fóru.
Bezhotovostní společnost = Sen bankéřů
Zavedení negativního úroku za likviditu, kterou obchodní banky umístí u centrální banky, znamená přenesení nákladů na široké masy. Mluví se dokonce i o úplném zrušení hotovosti. Zrušení papírových peněz by donutilo lidi otevírat si elektronické účty, což by uvolnilo centrálním bankám ruce a ty by tak mohly vesele snižovat úrokové sazby, dokud by to považovali za nutné.
Finanční média ukazují hotovost jako ničitel monetární politiky a prostředek, který značně ulehčuje život kriminálníkům a daňovým podvodníkům. Zrušení hotovosti jen kvůli tomu, že ji zlomek procenta zneužívá k podvodů je podobný nesmysl jako zakázat nůž. Ten také slouží kriminálníkům a podvodníkům jako zbraň, avšak drtivá většina jej nepoužívá nůž ke zločinu, nýbrž k legitimním účelům.
Nakonec je snem bankovního kartelu mít bezhotovostní měnu, protože tak získají absolutní moc na životy druhých. A také se již pak nemusejí bát runu na jejich banky.
Pak se také může jednoho dne stát, že přijdete do obchodu a budete chtít platit a na Vašem kontě nic nebude. Někdo se prostě rozhodl, že mu nevyhovují Vaše názory a tak Vás velmi snadno odříznou od zdroje financí. A to je také hlavní důvod, proč nás bankéři skryté tlačí k bezhotovostní ekonomice.
Uměle stlačené úrokové sazby vedou k chybným investičním rozhodnutím, nafukují finanční trhy a roztáčejí další kolo krize. Při aktuálním vývoji mi dává stále větší smysl rada manažera dluhopisového fondu Fidelity „Nadešel čas držet fyzickou hotovost, spolu se zlatem a stříbrem“.
Mezi drahými kovy zaujímá na burzách prvenství investiční zlato. Zlato je jistota a prověřená stabilní komodita na finančních trzích. Investiční zlato by mělo tvořit část investic každého investora kvůli svému nízkému riziku a vysokému potenciálu.
Návod, jak a kde koupit investiční zlato, pomůže se správným investováním naspořených peněz.