Drahé kovy – kdy je správný čas investovat

Aktuálně na vlastní kůži zažíváme fenomén, který by neměl vůbec existovat a tím jsou záporné úrokové sazby. Co vlastně záporné úrokové sazby vypovídají o trhu? Jak je možné, že je někdo dobrovolně a vědomě ochoten nést dokonce i nominální ztrátu u svých investic?

Záporné úroky jsou znamením značné nedůvěry v trhy. Velcí investoři (tzv. smart money) jsou ochotni nést i mírnou nominální ztrátu (reálné ztráty po započítání inflace jsou ještě daleko větší), než aby riskovali větší potenciální ztráty na více rizikových akciových trzích.

Uvážíme-li, kterých trhů se záporné úrokové sazby týkají, zjistíme, že se jedná především o dluhopisy nejvyspělejších států jako je Německo, Švýcarsko, Japonsko nebo třeba Dánsko. Reálně tedy nejde o to, jak maximálně vydělat, ale spíše jak nejméně v budoucnu ztratit.

Ekonomické oživení je pouze mýtus

Není se také čemu divit, když i akciové trhy nejvyspělejších států klesají. Ve finančních médiích se občas objeví články, které varují před přicházející krizí. 

Burzy se již dávno odpoutaly od reálné ekonomiky a růst většiny akciových trhů je dán pouze tištěním peněz a v poslední době také zpětnými odkupy akcií.

Také na trhu dluhopisů existuje mega bublina. Nehledě na finanční deriváty, které Warren Buffett nazývá zbraněmi hromadného finančního ničení a které ukrývají špatné úvěry za poslední 2 dekády.

Bezhotovostní společnost = sen bankéřů

Zavedení negativního úroku za likviditu, kterou obchodní banky umístí u centrální banky, znamená přenesení nákladů na široké masy. 

Mluví se dokonce i o úplném zrušení hotovosti. Zrušení papírových peněz by donutilo lidi otevírat si elektronické účty, což by uvolnilo centrálním bankám ruce a ty by tak mohly vesele snižovat úrokové sazby, dokud by to považovaly za nutné.

Finanční média ukazují hotovost jako ničitel monetární politiky a prostředek, který značně ulehčuje život kriminálníkům a daňovým podvodníkům. 

Zrušení hotovosti jen kvůli tomu, že ji zlomek procenta zneužívá k podvodů je podobný nesmysl jako zakázat nůž. Ten také slouží kriminálníkům a podvodníkům jako zbraň, avšak drtivá většina jej nepoužívá nůž ke zločinu, nýbrž k legitimním účelům.

Pak se také může jednoho dne stát, že přijdete do obchodu a budete chtít platit a na kontě nic nebude. Někdo se prostě rozhodl, že mu nevyhovují vaše názory a tak vás velmi snadno odříznou od zdroje financí. A to je také hlavní důvod, proč nás bankéři skryté tlačí k bezhotovostní ekonomice.

Uměle stlačené úrokové sazby vedou k chybným investičním rozhodnutím, nafukují finanční trhy a roztáčejí další kolo krize. Při aktuálním vývoji dává stále větší smysl rada manažera dluhopisového fondu Fidelity „Nadešel čas držet fyzickou hotovost, spolu se zlatem a stříbrem.“

Co je záporná úroková sazba? 

Záporná úroková sazba je nekonvenční nástroj měnové politiky, při kterém jsou nominální úrokové sazby stanoveny se zápornou hodnotou, tedy pod typickou nulovou dolní hranicí

Centrální banky ji používají ke stimulaci investic a spotřeby tím, že zatraktivňují půjčování peněz, a tím podporují ekonomické aktivity, které vytvářejí pracovní místa a hospodářský růst. 

Primárním cílem této politiky je zvýšit objem půjček, protože lidé, kteří vidí nižší náklady, budou pravděpodobněji investovat nebo spotřebovávat. Jinými slovy, záporná úroková sazba má pomoci slabé ekonomice dostat se z recese nebo deflace.

Záporné úrokové sazby zavedla v roce 2014 řada evropských zemí počínaje Evropskou centrální bankou v červnu téhož roku. Je to poprvé, kdy byly záporné sazby použity jako oficiální nástroj měnové politiky. 

Záporné úrokové sazby působí na komerční banky jako pobídka k rozšiřování úvěrů, protože jsou schopny vydělat na úvěrech více peněz, než by jinak mohly vydělat na vkladech při stejné sazbě. 

Záporné úrokové sazby také podporují zahraniční investice, protože záporné sazby činí zahraniční aktiva pro investory atraktivnější. To umožňuje centrálním bankám udržovat nízké výpůjční náklady a zároveň zmírňovat riziko nadměrné domácí inflace.

Záporné úrokové sazby však nejsou bez vlastních rizik. Někteří argumentují, že nastavení záporných úrokových sazeb odrazuje od spoření, protože lidé budou své peníze spíše držet v hotovosti nebo je místo toho utratí. 

Pokud navíc banky budou muset svým klientům platit za to, že u nich drží peníze, může dojít ke snížení jejich čistých úrokových marží, což povede k poklesu zisku. 

Kromě toho mohou trpět držitelé dluhopisů, pokud hodnota jejich dluhopisů klesne pod jejich předpokládanou nákupní hodnotu. 

Navzdory rizikům spojeným s politikou záporných úrokových sazeb ji mnoho centrálních bank v pokrizovém ekonomickém prostředí nadále používá. Ačkoli se teprve ukáže, jak účinná bude dlouhodobá politika záporných úrokových sazeb při podpoře ekonomické aktivity, zdá se, že tato politika získává stále větší váhu jako reálná možnost řešení zpomalující se ekonomické aktivity.

Zlato je osvědčenou dlouhodobou investicí.

Investice do zlata

Mezi drahými kovy zaujímá na burzách prvenství investiční zlato. Zlato je jistota a prověřená stabilní komodita na finančních trzích. 

Investiční zlato by mělo tvořit část investic každého investora kvůli svému nízkému riziku a vysokému potenciálu. Návod, jak a kde koupit investiční zlato, pomůže se správným investováním naspořených peněz.

Investování do zlata je prastará praxe, která je díky jeho vysoké hodnotě a dlouhodobému uchovávání bohatství stále populární. 

Zlato se tradičně používá jako zajištění proti nejistým ekonomickým obdobím a k diverzifikaci portfolia. Jako spolehlivé a hmatatelné aktivum nabízí zlato investorům možnost chránit svá portfolia před tržními otřesy. 

Kromě defenzivního potenciálu mohou být investice do zlata výnosné za různých podmínek. Ceny zlata se obvykle pohybují inverzně k akciovému trhu, což znamená, že v dobách ekonomické volatility působí jako bezpečný přístav

Zlato má také tendenci zvyšovat svou hodnotu vůči oslabující měně díky tomu, že je mu vlastní uchovávání bohatství. Mnoho investorů považuje zlato za nejbezpečnější aktivum na světě, a proto je považováno za dlouhodobou investici s nízkým rizikem a zabudovanou pojistkou proti ztrátám na akciovém trhu.

Investice do zlata mohou mít mnoho podob

  • fyzické zlato
  • ETF na zlato
  • futures na zlato
  • opce na zlato
  • těžební společnosti
  • investice kryté zlatem

Každá z nich nabízí jedinečné výhody a je spojena s různou mírou rizika. Protože zlato může podléhat výkyvům na trhu, neměli by člověk k investicím do zlata přistupovat lehkovážně

Před investováním do zlata je důležité prozkoumat různé typy investic do zlata a rozhodnout se, který z nich odpovídá osobním finančním cílům. 

Fyzické zlato ve formě mincí, prutů a kulatých slitků může být nejbezpečnější, protože může být uloženo na bezpečném místě. 

Efektivní způsob diverzifikace portfolia však mohou představovat také zlaté ETF a investice kryté zlatem. 

V závislosti na individuální situaci vám zkušený zlatý poradce nebo finanční poradce pomůže rozhodnout, které investice do zlata jsou ty nejlepší.

Proč investovat právě do zlata? 

Investování do zlata je oblíbenou volbou již po několik generací, protože slouží jako spolehlivý a hmatatelný prostředek uchování hodnoty

Zlato je účinnou pojistkou proti inflaci a znehodnocení měny, protože není vázáno na papírovou měnu. 

Zlato je široce přijímáno jako forma směny i jako bezpečná investice. Zlato je navíc dlouhodobé aktivum, což znamená, že investoři nemusí při rozhodování o svých investicích zohledňovat každodenní pohyby na trzích. 

Zlato má omezenou nabídku, takže jeho hodnota se v průběhu času určitě nezmění, nebo dokonce vzroste. Při nákupu zlata v podstatě kupujete „měnu“, která je kryta kovem, jenž je fyzicky chráněn před znehodnocením.

Závěrem lze říci, že zlato je osvědčenou dlouhodobou investicí, která poskytuje bezpečný přístav před volatilními trhy. Snadno se nakupuje a prodává, nabízí omezenou nabídku, nemá riziko protistrany a je pojistkou proti inflaci a znehodnocení měny.

Investice do zlata je také jednou z daňově nejefektivnějších dostupných investic, což z něj činí spolehlivou a atraktivní volbu pro diverzifikované portfolio.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang