Faktura za elektřinu a plyn – jak se vyznat, kdo získat pomoc, zkušenosti

Jestliže vyúčtování za energie připadá jen jako změť čísel, lze se v něm zkusit zorientovat pomocí přehledné kalkulačky, která nabízí srozumitelný rozpis poplatků pro každý tarif.

Vypadá faktura za elektřinu nebo plyn komplikovaně? Přitom vyúčtování obsahuje jenom několik položek a všechny jsou snadno vypočitatelné. Srozumitelný cenový rozbor jakéhokoli tarifu lze získat už po třech rychlých krocích.

  • Kliknout na kalkulačku elektřiny či kalkulačku plynu
  • Vybrat si modelový příklad nebo vyplňte přesné údaje
  • U libovolné nabídky elektřiny nebo plynu kliknout na „VÍCE O TARIFU

Uživatel dostane všechny důležité informace: hodnocení dodavatelových služeb, shrnutí obchodních podmínek a samozřejmě také rozpad ceny. Konkrétní výše poplatků závisí na tom, jaké údaje byly zadány do kalkulačky před samotným výpočtem. Ovšem struktura vyúčtování je pokaždé stejná.

Složení ceny elektřiny: Komu a za co se platí?

  • Dodavateli za samotnou elektřinu, neboli za dodávku energie.
  • Distributorovi za správu regionální rozvodné sítě (elektrických drátů) a přepravu energie, neboli za distribuci.
  • Provozovatelům obnovitelných zdrojů energie (solárních, větrných nebo vodních elektráren).
  • Státem vlastněné akciové společnosti ČEPS za „systémové služby“, které znamenají starost o celostátní přenosovou soustavu (dílčí regionální sítě obstarávají distributoři).
  • Státem vlastněné akciové společnosti OTE (Operátor trhu s elektřinou) například za to, že hlídá, jestli v přenosové soustavě nechybí, nebo nepřebývá elektřina.
  • Státu odvádíme daně, hlavně DPH.

Jak je rozdělena platba za zemní plyn?

  • Dodavateli za samotný zemní plyn, neboli za dodávku energie.
  • Distributorovi za údržbu rozvodné sítě (plynovodů) a přepravu energie, tedy za distribuci.
  • DPH (daň z přidané hodnoty) státu.

Volbou dodavatele lze ovlivnit cenu za samotnou energii, zbytek určuje stát

Individuálně lze ovlivnit pouze jedinou složku vyúčtování. Změnou dodavatele si zákazník vybírá cenu, kterou bude platit za samotnou energii. Všechny ostatní poplatky jsou určovány státem, nejčastěji Energetickým regulačním úřadem a vládou.

Podíl jednotlivých složek na celkovém vyúčtování pochopitelně průběžně kolísá, například díky zlevňování samotné energie, nebo kvůli zvýšené DPH.

Tipy jak ušetřit na elektřině

Jedním z nejdůležitějších aspektů úspory peněz je najít způsoby, jak snížit spotřebu elektřiny.

  • Když se opouští místnost, zhasnout všechna světla. Tento jednoduchý, ale velmi účinný tip nejen šetří peníze, ale také pomáhá šetřit energii a snižovat vaši uhlíkovou stopu.
  • Investovat do energeticky účinných spotřebičů. Mnoho energeticky účinných spotřebičů je navrženo tak, aby ušetřily peníze na účtech za elektřinu tím, že spotřebují méně energie.
  • Odpojit ze zásuvky všechny spotřebiče nebo zařízení, které se nepoužívá. Pokud jsou elektrické předměty zapojeny do zásuvky, ale nepoužívají se, mohou stále spotřebovávat energii – a to i v pohotovostním režimu. Proto je vhodné sledovat zařízení spotřebovávající energii, jako jsou počítače, nabíječky a televize, a odpojit je, když se nepoužívají.
  • Výměna stávající žárovky za energeticky úspornější LED nebo CFL žárovky. Tyto žárovky jsou výrazně energeticky účinnější a z dlouhodobého hlediska mohou ušetřit peníze.
  • Využívání přirozeného světla během dne a to tím, že uživatel bude mít například přes den zatažené závěsy a žaluzie – a na noc je zatahuje, aby naopak udržel teplo.
  • Izolace domova. Dostatečná izolace stěn, podkroví, střech a podlah pomůže udržet teplo v chladných měsících a snížit množství energie, kterou potřebuje na vytápění.
  • Využití plánů na úsporu energie. Mnoho dodavatelů elektřiny nabízí plány úspory energie, například noční plány, které snižují množství energie spotřebované ve špičce.
  • Nastavení termostatu o jeden nebo dva stupně nižší nebo vyšší než obvykle. Možný rozdíl ani nemusí být cítit, ale tyto malé změny mohou mít velký vliv na váš účet za elektřinu.
  • Těm, kteří mají možnost instalace alternativního zdroje, může s úsporou výrazně pomoci také například větrná elektrárna 1KW.

Těmito jednoduchými kroky je možné dosáhnout velkého rozdílu ve spotřebě energie a ušetřit přitom peníze.

Tipy jak ušetřit na plynu

Plyn je jedním z nejdůležitějších zdrojů energie používaných v domácnosti a jeho měsíční platby mohou být pro rodinu nákladné. Spotřebu plynu – a tím i měsíční výdaje – je však možné ušetřit, pokud se podnikne několik kroků ke snížení spotřeby v domácnosti.

Prvním krokem k úspoře spotřeby plynu v domácnosti je zajistit, aby byl dům řádně izolován. Neizolované stěny a potrubí nebo špatně osazená okna mohou být hlavními zdroji energetických ztrát a významně přispívají k vysokým účtům za plyn. Utěsnění všech prasklin nebo otvorů pomůže zajistit, aby ohřátý vzduch z domu neunikal.

Kromě toho se může ušetřit spotřeba plynu v domácnosti tím, že se bude využívat přirozený zdroj tepla a světla. Instalace solárních panelů může být vynikajícím způsobem, jak snížit účty za energii a zároveň prospět životnímu prostředí. Solární panely lze použít k ohřevu vody, snížení nákladů na elektřinu a doplnění hlavního zdroje vytápění vašeho domu.

V neposlední řadě je dobré si dávat pozor na teplotu, která je nastavená na termostatu. Udržování pokojové teploty v domě je pro většinu domácností obecně příjemné a nemělo by vyžadovat více než minimální množství energie k její výrobě. Vyšší teploty automaticky vedou k vyšším účtům za plyn.

Další tipy jak ušetřit

V dnešní době může být šetření peněz obtížným úkolem. Vzhledem k rostoucím životním nákladům a současné ekonomické situaci není divu, že mnozí hledají způsoby, jak maximalizovat své úspory. Naštěstí existuje řada způsobů, jak ušetřit peníze v domácnosti, které pomohou udržet více vydělaných peněz.

  • Vytvoření rozpočtu: Než se začne šetřit, musí se vytvořit rozpočet. Ten pomůže zajistit, že se bude utrácet v rámci možností a že se nebude příliš utrácet za nepotřebné věci. Při tvorbě rozpočtu je dobré si určit své zdroje příjmů a stanovit si měsíční cíl úspor. Poté se může určit oblast výdajů, které lze snížit, aby se dosáhlo cíle úspor.
  • Chytré nakupování potravin: Plánování jídel předem a vytvoření nákupního seznamu pomůže utratit méně při nakupování potravin. Praktické je vynahradit si čas na porovnání cen, kuponů a nakupování zboží ve velkém výhodném balení.
  • Omezení nákladů na zábavu a dopravu: Vynalézavost při hledání akcí zdarma nebo se slevou. Kromě toho je dobré zvážit možnost chodit pěšky nebo jezdit na kole místo autem, aby se ušetřilo na dopravě.
  • Využitá daňových úlev: Je dobré se ujistit, že člověk využívá všechny daňové odpočty nebo úlevy, na které má nárok. To může často vést k výrazným úsporám.

Co dělat když nejsou finance na zaplacení?

Když se nemůžou včas zaplatit účty za domácnost, může to být velmi stresující. Naštěstí existuje několik strategií, které mohou pomoci snížit zátěž a vrátit se na správnou cestu.

  • Stanovení priority výdajů. Prioritou by mělo být bydlení, pravidelná strava, zdravotní péče, komunální služby a další nezbytné položky.
  • Vypracování rozpočtu. Vytvoření rozpočtu, který je realistický vzhledem k příjmům pomůže zjistit, kolik může domácnost každý měsíc vyčlenit na své účty a dluhy.
  • Omezení výdajů. Například omezení zábavy nebo návyků spojených s nakupováním
  • Hledání dalších příjmů. Vedlejší přivýdělek nebo práce na částečný úvazek může pomoci pokrýt nečekané výdaje

I když může být těžké ocitnout se v situaci, kdy není člověk schopen vyjít s penězi, je důležité vědět, že existuje mnoho zdrojů, ke kterým se může člověk obrátit. S trochou pečlivého plánování, disciplíny a tvrdé práce se brzy dostane do lepší finanční situace.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang