Jak si stanovit cíle v životě a jak je skutečně splnit

Máme zde leden – začátek roku – a to je dobrý čas na to, aby se člověk zamyslel a stanovil si cíle, které chce tento rok dosáhnout. Kam se tedy chcete tento rok posunout? Chcete se například stát rentiérem? Můžeme nad tím spekulovat, zda je nebo není nutné si stanovovat cíle, ale když se podíváte na ty nejúspěšnější z nás, tak zjistíte, že mají jasně stanovené cíle a priority a pracují s nimi a to aktivně. Pojďme se tedy podívat na to, jak si cíle stanovit a jaké „triky“ použít, aby se zvýšila pravděpodobnost jejich splnění. 

SMART cíle

Pravděpodobně jste se již setkali s doporučením, že cíle mají být tak zvaně SMART. Je to dobré doporučení. Co to přesně znamená?

  • S = Specific: Cíl musí být konkrétní. Cíl zlepším se za rok v Angličtině je značně vágní. Jak konkrétně se zlepším?
  • M = Measurable: Cíl musí být měřitelný. Tedy konkrétně: vydělám za rok milion, uběhnu 1500 metrů pod pět minut.
  • A = Achievable nebo Acceptable: Cíl musí být dosažitelný. Musí námi být přijat.
  • R = Realistic: Cíl musí být realistický.
  • T = Timed: Cíl musí být ohraničený v čase. Zvládnu to do roka a do dne. 

Specielně u bodu Realistic bych se pozastavil. Cíl má být samozřejmě reálný. Nesmí se to ale s tou reálností přehnat. Měl by být také vzrušující. Měl by vás nadchnout. Měla by to být fascinující představa, že jste jej skutečně dosáhli. Dejme tomu, že běháte 1500 metrů za 5 minut. Jak moc vás vzruší, když se zlepšíte za rok na 4:55? Přijde vám to být jako lákavý cíl, který vás k něčemu nastartuje? Asi ne. Co to ale za rok stáhnout na 4:30? A utéci na závodech všem o 50 metrů? Nebylo by to za rok famózní zlepšení? A když to nakonec nesplníte a stáhnete čas „jenom“ na 4:37? Nebude to i tak parádní zlepšení? Dávejte si pořádné cíle. Život je krátký, tak ať to sakra stojí za to.

Nyní mám pro vás tři „triky“, které dramaticky zlepší vaši pravděpodobnost splnění cílů a mimo jiné si také potvrdíte, že to s jejich splněním myslíte vážně a že to nejsou jenom nějaká zbožná přání.

Napište si ty cíle na papír nebo na tabuli

A to přesně SMART. Tedy co přesně dosáhnu, jak to změřím, do kdy přesně to bude. Co je psáno, to je dáno. Neukládejte to jenom v paměti. 

Máte cíle zapsané a přesně formulované?

Teď si je postavte někam, kde je uvidíte každý den a neustále si je budete připomínat. Postavte si tabuli s cíli do obývacího pokoje. Nebo si je dejte na stěnu v koupelně a sledujte je 3x denně když si právě čistíte zuby. Dívejte se na ně každý den a zatlačte na sebe při jejich realizaci.

Řekněte o svých cílech na tento rok lidem

Vyberte si blízké lidi, kterých si vážíte a které milujete. Na těch lidech vám záleží. Budou o vašich cílech vědět a jistě se vás na jejich plnění zeptají. Je velmi trapné se těmto lidem svěřit a pak se na plnění vašich hlavních cílů vybodnout. Ti lidé vám pomohou a budou vás tlačit ke splnění aniž řeknou jediné slovo.

Takže. Myslíte to s vaším cílem vážně? Vemte papír nebo tabuli a pusťte se do toho. Ne zítra. Ne o víkendu. Udělejte to hned!  

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang