
O tomto typu spoření jste již zaručeně slyšeli. Ještě aby ne, když se posledních několika letech stalo tak oblíbeným a pro mnohé naprosto nezbytným. Proč se právě stavebnímu spoření dostává takové pozornosti a obliby? Na to se nyní podíváme.
Podívejme se nejdříve na výčet těch největších výhod stavebního spoření:
- založení stavebního spoření není věkově omezeno a lze založit i spoření dětem
- získání státního příspěvku 10 % vedoucímu k zajímavému zhodnocení peněz.
- spoření je naprosto bezpečné a pod kontrolou státu a České národní banky
- všechny vklady jsou ze zákona pojištěny
- možnost uzavření více smluv na jméno jednoho klienta
Základním aspektem spokojenosti klientů, kteří toto spoření využívají, je fakt, že se jedná o jeden z nejbezpečnějších investičních produktů na finančním trhu.
Všichni navíc počítáme s většími náklady na bydlení v budoucnosti, protože když se budete stěhovat od rodičů, zakládat rodinu nebo pořizovat byt či dům, budete potřebovat jistý (ne zrovna malý) finanční obnos. A právě pro tyto účely je stavební spoření navrženo.
Jak to funguje v praxi?
Po tom, co u některé z finančních společností nabízejících stavební spoření uzavřete smlouvu, si stanovíte cílovou čásku, které chcete dosáhnout. Poté si budete na spoření zasílat pravidelně každý měsíc částku, kterou si sami stanovíte. Z této částky se vám bude počítat roční podpora od státu, která tvoří 10 % naspořené částky, ovšem maximálně 2 000 Kč za rok.
Kromě státní podpory se vám každý měsíc bude ke spoření přičítat také úroková sazba, která většinou činí něco mezi 1 a 2 %.
A nakonec si zodpovíme tu nejdůležitější otázku. Kdy si můžete našetřené peníze vybrat? Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobé spoření, si částku můžete vybrat až po 6 letech od založení tohoto spoření.
Pokud za 2 roky ovšem našetříte alespoň 40 % cílové částky, tak si můžete zažádat o čerpání tzv. levného úvěru na bytové potřeby. To vám v případě nouze při stěhování pomůže překlenout tu nejnáročnější finanční situaci.