Nejlepší spoření pro děti – srovnání

efektivni-sporeni-pro-deti

Děti jsou nejen radost, ale i starost. Všichni bychom chtěli pro své děti jen to nejlepší. Rádi bychom jim pomohli po dobu studií nebo při pořizování vlastního bydlení. Měli bychom se tedy už v jejich útlém věku zamyslet nad vhodným výběrem spoření.

Nejdříve je vhodné si ujasnit, kolik peněz bude cílem naspořit a za jakým účelem se budou spořit. Většina rodičů zvolí stavební spoření. Tím však naše možnosti zdaleka nekončí. Spořit pro zhodnocení peněz je možné na spořicí účet, termínovaný vklad nebo peníze ukládat do životního pojištění. Poohlédnout se lze také po podílových fondech. Podstatné je uvědomit si, že nikdy není pozdě začít odkládat stranou nějaké peníze pro děti a zjednodušit jim tím start dospělého života.


img_a298467_w1992_t1508827940-2297129

Vyberete-li si spoření v investičním nebo kapitálovém životním pojištění, musíte počítat s tím, že jste si zvolili nejdražší spoření.

Stavební spoření

Jedním z nejčastějších způsobů spoření pro děti je klasické stavební spoření. Pokud máte možnost spořit dětem měsíčně spíše nižší částky, nemusí být stavební spoření pro děti špatným řešením. Aby se ale spoření vyplatilo a bylo výnosné, je potřeba dodržet několik zásad.

Stavební spoření je produkt, který nabízí zhodnocení vložených peněz a jejich následné možné využití na stavbu či opravu nemovitosti. Na začátku se sjednává částka, kterou si klient přeje naspořit. Některé bankovní společnosti si navíc účtují poplatek za sjednání spoření, ten se většinou pohybuje ve výši jednoho procenta z cílové částky.

Dalším velmi častý poplatek je ten, za vedení účtu, který se nejčastěji pohybuje kolem 300-400 Kč ročně. Tento druh spoření se zakládá na dobu šesti let a po toto stanovené období nelze peníze bez dalších poplatků a sankcí vybrat.

  • Stavební spoření pro děti – srovnání

Pokud chcete výsledný výnos maximalizovat, můžete získat tzv. státní podporu, která činí 10 % z částky, jež je za daný rok naspořena. Nicméně je potřeba mít na paměti, že se její získání pojí s určitými pravidly. Na plnou podporu od státu, v hodnotě 2000 Kč lze dosáhnout pouze v případě, že naspořená roční částka činí alespoň 20 000 Kč.

Pro dosažení plné státní podpory není nutné spořit každý měsíc stejnou částku, ale je možné spořit i nepravidelně různě vysoké částky, nebo dokonce provést pouze jeden vklad ročně. Nicméně by pro dosažení podpory měl vklad obsahovat nejen zmíněných 20 000 Kč, ale i finance navíc, které slouží k zaplacení poplatků bance, protože se strhává z naspořených peněz.

Je potřeba ještě dodržet, aby byly peníze na spoření uloženy vždy před koncem daného roku, pokud by to tak nebylo, zanikal by v tomto roce nárok na získání státní podpory. Peníze je dobré posílat na spoření s časovou rezervou a počítat se standartní lhůtou bankovního převodu.

Termínovaný vklad

V případě investičního životního pojištění se jedná spíše investování než spoření. Zásadním negativem tohoto finančního produktu je nemožnost jeho zrušení nebo předčasného výběru peněz. Připravili byste se totiž o značnou část úspor. Toto spoření tedy příliš výhodné není.

Co vám nabízí další forma spoření, spořicí účet? Některé banky nabízí takzvané startovací spořicí účty pro děti. Výhodou je, že můžete vkládat libovolné částky. Banky totiž nepožadují pravidelné finanční vklady. Na těchto účtech tedy příliš nevyděláte. Pouze uchráníte finance před inflací.

Zatím méně známý je otevřený investiční podílový fond. Podle odborníků na finance je právě tento fond nejlepší možností pro průběžně vysoké zhodnocení peněz.

Vyplatí se především při dlouhodobém spoření, kde se zisk může pohybovat až kolem sedmi procent. Za vysoké zhodnocení vkladu, ale zaplatíte kolísáním hodnoty.

Jak tedy spořit co nejefektivněji?

Z výše uvedených informací vyplývá, že pro osoby s průměrnými příjmy zůstává ideálním finančním zabezpečením pro děti stavební spoření.

Ačkoliv chcete spořit pro děti, zvažte, zda by nebylo lepší investici napsat na jednoho z rodičů. Vhodné je to zejména tehdy, když jste nuceni s penězi manipulovat.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang