Hlavní akciový index S&P 500 v mimoburzovním obchodování klesá 0,3% d/d na 1950. Trh včera večer prudce posílil na nový rekord po rozhodnutí Fedu monetární politiky. Centrální banka podle očekávání zkrátila silnou monetární expanzi o 10mld. USD, hlavní úroková sazba zůstala beze změny, vše dle očekávání.
Fed vydal k rozhodnutí komentář téměř totožný s komuniké k poslednímu dubnovému zasedání. Snad jen ek. vývoj centrální banka hodnotí nově ještě o něco příznivěji.
To dokumentují i přiložené projekce ek. vývoje a úr. sazeb letos a 2015 a 2016: Ve srovnání s poslední březnovou projekcí HDP by měl letos růst pomaleji (na základě tuhé zimy a slabší hospodářské dynamice v prvním čtvrtletí), lepší růstová tempa v příštích letech odpovídají březnovým odhadům.
Fed opět snížil projekci nezaměstnanosti – její pokles by měl být silnější, než se čekalo v březnu. Odhad inflace nedoznal oproti předchozí předpovědí větších změn – nadále se čeká mírně podprůměrný růst cen. Zvyšování hlavní úr. sazby by mělo nastat od příštího roku tak jak se předpokládalo v březnu.
Trh může myslet na dlouhodobý cíl 2047, je již ale blízko rezistencí 1958 a 1970, které mohou spouštět výběr zisků. Hlavní podpory: 1871 a pivotní pilíř 1858 případně 1823 a 1802. Případné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730, resp. 1703.
I když křehká „stabilita“ na Ukrajině udržuje trh v napětí, zvláště v posledních dnech je znát, že trh si udržuje růstový trend ve víře, že situace nepropukne v globální světovou krizi. Burza v posledních dnech (podobně jako střednědobém a dlouhodobém pohledu) těží z příznivých fundamentálních zpráv a výhledu.
V dlouhodobém pohledu trh těží z příznivého makroekonomického prostředí, které vyplývá ze stabilnějšího a posilujícího růstu americké ekonomiky a nízké inflace.
Existují i rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě na nebezpečí příliš nízké inflace a v současnosti na nečekaně prodlouženou slabost trhu domů. Ještě koncem dubna ale Fed tento tón zmírnil.
Centrální banka například upozorňuje na stabilizaci inflace, a také že dočasné faktory, které snížily inflaci, ochabují. V případě hodnocení trhu domů Fed zmínil jako důvod slabosti trhu domů, zejména řadu necyklických faktorů.
Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer.
Proto by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí klesající tlak na dluhopisy a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Co jsou to akcie?
Akcie jsou vlastnické jednotky společnosti, se kterými lze obchodovat na burze. Jsou nejběžnější formou investice a představují vlastnictví zisků a ztrát veřejné společnosti. Jak začít s akciemi a jaké jsou nejznámější burzy?
Když lidé investují do akcií, kupují si zlomkové vlastnictví podniku. Počet akcií, které osoba vlastní, závisí na investované částce. Investoři vydělávají peníze, když cena, kterou za akcii zaplatili, stoupá a akciová společnost dosahuje lepších výsledků, což zvyšuje hodnotu jejích akcií.
S většinou akcií se obchoduje na burzách, jako je Nasdaq nebo London Stock Exchange, a jsou rozděleny do různých klasifikací, jako jsou kmenové, prioritní nebo omezené, které označují jejich právní a ekonomická práva. S akciemi jsou obvykle spojena hlasovací práva, právo na dividendy a právo na zhodnocení kapitálu.
Akcie lze také použít k získání peněz pro podnik. Když společnost vydává nové akcie, nabízí investorům možnost koupit si podíl ve společnosti a využít potenciální zisky.
Akcie mohou nakupovat i samotné společnosti (jak nakupovat akcie?)a využívat je k akvizici nových společností nebo ke zvýšení svého kontrolního podílu ve stávající společnosti.
Ať už chcete do akcií investovat, nebo je používat jako finanční nástroj, pochopení akcií a fungování akciového trhu je nezbytné. Než se investoři pustí do investování, měli by prozkoumat společnost a její obchodní model, porozumět jejímu finančnímu zdraví a být si vědomi možných rizik. Moudré investování může vést k velkému zisku.
Co je to akciový index
Akciový index je index portfolia akcií, obvykle vážený podle tržní kapitalizace. Používají se jako měřítko celkové výkonnosti akciového trhu a často jsou považovány za puls akciového trhu.
Akciové indexy jsou vytvářeny z různých zdrojů. Mezi nejsledovanější indexy patří Dow Jones Industrial Average, Standard & Poor’s 500, Nasdaq Composite a mnoho dalších.
Akciové indexy poskytují přehled o tom, jak si určité akcie v daném okamžiku vedou. Investoři je také používají k posouzení relativní výkonnosti a k porovnání výkonnosti různých trhů nebo sektorů.
Když index roste nebo klesá, může to signalizovat posun na akciovém trhu. Například když index Dow Jones Industrial Average klesá, obvykle to znamená, že investoři začali být méně optimističtí ohledně akciového trhu. Stejně tak když index S&P 500 roste, může to signalizovat, že nálada investorů vůči akciovému trhu je pozitivní.
Kromě toho, že akciové indexy poskytují přehled o aktuálním stavu akciového trhu, nabízejí investorům také možnost sledovat výkonnost jednotlivých akcií i celého trhu. Lze je použít jako měřítko pro porovnání výkonnosti různých akciových investic.
Kromě hodnocení výkonnosti akcií lze akciové indexy použít také k posouzení výkonnosti ekonomiky a k posouzení citlivosti trhu na ekonomické podmínky. Například pokud index S&P 500 klesá během hospodářské recese, může to signalizovat blížící se zpomalení ekonomiky.
V konečném důsledku poskytují akciové indexy investorům zásadní informace o aktuálním stavu akciových trhů, které mohou být nepostradatelným nástrojem pro přijímání informovaných investičních rozhodnutí.
Co je to index s&p 500 graf?