S&P 500 po Fedu opět na rekordech

kvalitni-dividendove-akcie-4130430

Hlavní akciový index S&P 500 v mimoburzovním obchodování klesá 0,3% d/d na 1950. Trh včera večer prudce posílil na nový rekord po rozhodnutí Fedu monetární politiky. Centrální banka podle očekávání zkrátila silnou monetární expanzi o 10mld. USD, hlavní úroková sazba zůstala beze změny, vše dle očekávání.

Fed vydal k rozhodnutí komentář téměř totožný s komuniké k poslednímu dubnovému zasedání. Snad jen ek. vývoj centrální banka hodnotí nově ještě o něco příznivěji.

To dokumentují i přiložené projekce ek. vývoje a úr. sazeb letos a 2015 a 2016: Ve srovnání s poslední březnovou projekcí HDP by měl letos růst pomaleji (na základě tuhé zimy a slabší hospodářské dynamice v prvním čtvrtletí), lepší růstová tempa v příštích letech odpovídají březnovým odhadům.

Fed opět snížil projekci nezaměstnanosti – její pokles by měl být silnější, než se čekalo v březnu. Odhad inflace nedoznal oproti předchozí předpovědí větších změn – nadále se čeká mírně podprůměrný růst cen. Zvyšování hlavní úr. sazby by mělo nastat od příštího roku tak jak se předpokládalo v březnu.

Trh může myslet na dlouhodobý cíl 2047, je již ale blízko rezistencí 1958 a 1970, které mohou spouštět výběr zisků. Hlavní podpory: 1871 a pivotní pilíř 1858 případně 1823 a 1802. Případné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730, resp. 1703.

I když křehká „stabilita“ na Ukrajině udržuje trh v napětí, zvláště v posledních dnech je znát, že trh si udržuje růstový trend ve víře, že situace nepropukne v globální světovou krizi. Burza v posledních dnech (podobně jako střednědobém a dlouhodobém pohledu) těží z příznivých fundamentálních zpráv a výhledu.

V dlouhodobém pohledu trh těží z příznivého makroekonomického prostředí, které vyplývá ze stabilnějšího a posilujícího růstu americké ekonomiky a nízké inflace.

Existují i rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě na nebezpečí příliš nízké inflace a v současnosti na nečekaně prodlouženou slabost trhu domů. Ještě koncem dubna ale Fed tento tón zmírnil.

Centrální banka například upozorňuje na stabilizaci inflace, a také že dočasné faktory, které snížily inflaci, ochabují. V případě hodnocení trhu domů Fed zmínil jako důvod slabosti trhu domů, zejména řadu necyklických faktorů.

Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer.

Proto by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí klesající tlak na dluhopisy a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang