Za 35 Kč bychom Dennymu líbali ruce, říká úspěšný akcionář (2/2)

Co se dělo pak?

Asi rok se Áčka obchodovala kolem 18 Kč. Na podzim jsem udělal poslední nákupy. Dál už jsem nekoupil nic. Z prozaického důvodu – došly prachy. 🙂

V létě 2012 přišla zpráva, že Denny chce svůj majoritní podíl prodat, pak odstoupil z obchodního vedení společnosti a za sebe dosadil Karolínu Topolovou, asi jako tu novou, vlídnější tvář Áček. 🙂

Přesně tak. Mezitím také přicházely dobré výsledky, takže na konci roku 2012 jsme byli na 25 Kč. Z té doby pochází i informace, že nejlepší nabídku, kterou Denny dostal byla 44 Kč za akcii. Tato cena se mu nelíbila, a proto prodej zastavil. Bylo jasné, že je listing Áček na burze pro něj nežádoucí „benchmark“, který mu sráží prodejní cenu firmy.

V té době se třeba americký Carmax prodával za P/E přes 25 a on by měl dostat 5? To by se mi asi taky nelíbilo.

Mně taky ne. 🙂 Stažení z burzy bylo tedy logickým krokem. To bylo oznámeno v únoru 2013 a zase přišel tradiční výplach – kdo chtěl, mohl dokoupit i za 18 Kč. Cena akcie se brzy vrátila víceméně na předchozí úrovně. Někdy v té době se v Áčkách začali angažovat pánové Fryc a Barta, jejichž angažmá znamenalo zásadní obrat v boji minoritářů.

Denny, jak známo, nabídl odkup za 23,30 Kč, což bylo vypočteno podle maďarského práva…

Ano, ale vzhledem k tomu, že v té době byl zisk na akcii už kolem 10 Kč, tak to bylo směšné. Jenže mnoho lidí si živě pamatovalo první vlnu squeeze outu – onoho posledního dějství okrádání drobných akcionářů – takže své akcie prodali.

Dobrou úlohu tady tuším zahrál RM-systém, kde se akcie obchodovaly dál. Je to tak?

Určitě. Po ukončení odkupu a stažení z burzy dostalo pár kolegů akcionářů nabídku na odkup za 28 Kč spojenou s výhrůžkou, že když neprodají, tak bude postaráno o erozi ceny akcie. Tady se ukázalo, že lakomost se často nevyplácí. Za 35 Kč bychom Dennymu – obrazně řečeno – líbali ruce. Nejsem si jistý, jestli by mu akcie neprodali za tuto cenu i Fryc s Bartou, který, údajně jel „na páku“, což dělá teď i u CETV.

Důležitá byla asi žaloba, kterou poddali právě pánové Barta s Frycem. Jan Barta mluví o „free ride“, kterou díky ní drobní akcionáři zažili.

Je to samozřejmě tak. Denny v životě nevyplatil dividendu, ale když odcházel z místa CEO, tak si přihrál docela velkou odměnu. Barta s Frycem si v této věci najali drahého holandského právníka a byli úspěšní. Soud předběžně jejich argumenty uznal a jmenoval do představenstva firmy jakéhosi vyšetřovatele. To muselo nutně u Dennyho vyvolat zděšení. Za faktem, že minoritáři dostali skoro 94 Kč za akcii, stojí i to, že při prodeji mimo jiného stáhli tuto žalobu.

Koncem května přinesl motejlek.com zprávu o tom, že Abris, dnes už nový vlastník Áček, je ochoten zaplatit 7-násobek EBITDy, což by dělalo více než 100 Kč za akcii.

Tato cena byla trochu přemrštěná, ale ve finále se ukázalo, že ne zas tak moc. V létě ale i Barta s Frycem počítali spíš s 75 Kč za akcii. Nakonec se to podařilo vytáhnout na těch necelých 94.

Mnozí investoři investují do toho, co mají rádi. Máte i Vy rád auta nebo třeba ve volném čase pro potěšení stahujete tachometry? 🙂

🙂 Určitě ne. Z mojí strany rozhodně nešlo o žádnou srdeční záležitost. Paradoxně vlastně auta nijak zvlášť nemiluji a k autobazárenskému byznysu i dnes cítím určitou nedůvěru. Auta raději kupuji nová.

Jak vidíte budoucnost AAA AUTO? Půjde zase „do kytek“ jako krátce po IPO v roce 2007?

Nějaká rizika tam jsou, třeba v oblasti financování půjček na vozy. Obecně si ale myslím, že Abris na Áčkách spíš vydělá. Růstový potenciál tam vidím, zejména v obnovené expanzi v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. V Polsku je navíc možnost synergie se sesterskou firmou. Není určitě vyloučeno, že za pět let Abris prodá Áčka za dvojnásobek dnešní ceny.

Co byste na závěr vzkázal akciovým investorům?

Určitě nechci někoho poučovat. Řekl bych ale, že vedle tradiční fundamentální, technické a snad i psychologické analýzy není od věci sledovat i insiderské transakce.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang