Zlato před americkou zaměstnaností ztrácí lesk

zlatu-pomaha-oslabeni-dolaru-zlato

Zlato ztrácí 1,6 % d/d na 1287. Propad vážně ohrožuje korekční vývoj, ke kterému se trh po trvalejších drtivých propadech v posledních měsících vypravil v červenci. Hlavním důvodem netypicky prudkého poklesu před hlavní červencovou zprávou zaměstnanosti USA (14.30 SEČ) je očekávání  zpráva předčí očekávání trhu na základě dílčích informací trhu práce předchozích dnů.

Momentálně se předpokládá mírné meziměsíční oslabení růstu z června, přesto na úrovni solidního růstu posledních kvartálů kolem 200 000. Míra nezaměstnanosti by se měla mírně snížit na 7,5 %.

Tento aspekt pak vyvolává i technické pnutí: trh přes noc prolomil momentální pivotní podpůrné pásmo 1298 – 1308, které začíná pracovat jako rezistence a zastavuje před podporami 1283 případně 1263, 1243 a 1219. Trh navíc posledními jarními poklesy zaměřil dlouhodobou podporu 1156.

Důležitými rezistencemi jsou  také 1325, 1340, 1347, 1353 a 1368. Dlouhodobý pohled: Obchodování v posledních měsících nabralo sestupný směr čímž se potvrdil půlroční klesající trend poté, co trh v únoru prorazil 1,5 měsíční trojúhelník, 3/4 roku platnou podpůrnou linii a další vrstvy dosud velmi odolného podpůrného pásma.

Vše vyvrcholo dubnovým proražením klíčové podpory 1523, kdy trh během dvou dnů ztratil téměř 15 %, který ještě překonává korekční pád ceny v září 2011. Zatím posledním dílem medvědí sezóny je červnové odstranění dlouhodobé podpory 1299.

Zlato je tak od počátku půlročního klesajícího trendu oslabeno přibližně o 617 USD/trojskou unci, tedy cca 1/3. Zmíněná klesající tendence tak zřejmě znamená i počátek dlouhodobějšího klesajícího trendu.

Propad nastartovalo zejména rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, lépe řečeno zlepšení určité posílení výhledu nezaměstnanosti a ekonomiky a tím i přiblížení redukce úrokových sazeb.

Určitá naděje pro zlato by mohla být případné oslabení očekávání redukce monetární expanze případně její nová vlna, neboť vývoj globální ekonomické aktivity a inflace zejména na jaře není zcela přesvědčivý.

20130802_gold-9873719

Dluhopisové a komoditní trhy, zejména pak trh zlata, ale také jen vůči dolaru, dlouhodobě těžily hodně z odhodlání a konzistence ujišťování Fedu dlouhodobě ultraexpanzivní monetární politiky a očekávání velmi výhodných finančních podmínek.

Toto přesvědčení a očekávání se vzhledem k nejistotám a slabosti v globální ekonomice stále může naplnit nicméně jistota trhů dostala v tomto roce vážné trhliny.

Pro trhy bylo překvapením poznání významného názorového posunu, že mezi některými členy výkoného tělesa Fedu citelně posílil názor redukce pro trhy výhodné monetární expanze již v tomto roce (tedy podstatně dřív než se čekalo) zřejmě kvůli snížení kapacity volné pracovní síly a nebezpečí destabilizace finančního systému.

Obchodování na finančních trzích je tím značně poznamenáno. Fed se nicméně snaží ujišťovat o preferenci stávajícího kursu současné monetární politiky a trvání velmi příznivých monetárních podmínek v dalších letech s možností posílení monetární expanze.

Fed tak chce uklidňovat oprávněně rozjitřené očekávání trhy se snahou tlumit jejich přizpůsobení, ochránit příznivé finanční podmínky a tím i křehkou ekonomiku.

Pokračování tišící doktríny nahrává taky pokračující hospodářská slabost v Evropě, kterou Fed významně zohledňuje do svých výhledů a jarní slabé informace globální ale i americké inflace, což evokuje myšlenky naopak na posílení monetární expanze. Zdá se však, že tato rétorika respektive politika je již krátce před koncem.

Poslední informace z Fedu jsou ale velmi důležité. Ukazují, že i za momentální hospodářské dynamiky Fed spíše myslí na to, jak monetární politiku zredukovat například vzhledem ke stabilitě finančního systému.

Fed tak signalizuje, že má nakročeno spíše k redukci monetární expanze, jakmile ekonomika a inflace překonají snad momentální dílčí slabost s potvrzením stabilního výhledu.

Trhy cítí, že změna kursu a přitvrzení monetární politiky může přijít výrazně dříve než se zdálo před půl rokem. To jsou dlouhodobě spíše dobré zprávy pro dolar a nepříznivé zejména pro dluhopisy a zlato.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang