CFD obchodování a akcie – co to je

futures-2

Pokud se obchodník již seznámil s tradičními burzami cenných papírů a právě podniká první kroky ve světě obchodů s měnami, komoditami a jinými nástroji využívajícími kontrakty na vyrovnání rozdílů, všimne si mnoha podobných rysů.

TOP Akcioví a forex brokeři

Srovnání nejlepších brokerů 2022

xtb

XTB

98 %

Jeden z největších brokerů na světě. Demo účet zdarma k vyzkoušení. Spíše pro mírně pokoročilé.

degiro

Degiro

95 %

Velmi nízké poplatky, dobrá volba pro investice do ETF. Spíše pro začátečníky.

eToro

90 %

Nejnižší poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory.

Plus500

83 %

Plně v češtině včetně investování v korunách. Nelze investovat do fyzických akcií.

Je zde ale i několik rozdílů, o nichž je třeba se zmínit:

čas obchodování – s burzovními nástroji se obchoduje v pracovní době příslušných burz cenných papírů. Zatímco některé kontrakty na vyrovnání rozdílů jsou založeny na burzovních nástrojích – a podle toho je omezen čas obchodování s nimi, s měnami a některými komoditami lze prostřednictvím CFD obchodovat od neděle do pátku, 24 hodin denně.

centralizované a decentralizované trhy – s burzovními nástroji se obchoduje na určených burzách, a proto lze tento způsob nazvat centralizovaným. V případě měn a některých komodit, např. zlata a stříbra, probíhá obchodování v různých finančních centrech po celém světě a tuto strukturu zde považujeme za decentralizovanou.

likvidita – likvidita burzy cenných papírů se mění podle oblíbenosti každého nástroje, v některých případech omezuje možnost provedení transakce za danou cenu. Je příznačné, že likvidita každého nástroje CFD umožňuje provést transakci až k limitu stanovenému brokerem.

rizika a finanční páka – obchodování s CFD je spojeno s vyššími riziky než v případě futures a především akcií, s nimiž se obchoduje na burzách cenných papírů. To vyplývá ze skutečnosti, že u CFD je mnohem dostupnější finanční páka – v mnoha případech k obchodování s těmito nástroji stačí záloha ve výši 1 % nominální hodnoty kontraktu.

náklady – náklady na burzovní transakci představuje provize. Nepřímými náklady na transakci s CFD je rozpětí (spread) – rozdíl mezi cenou poptávky a nabídky, jenž byl při transakci dosažen.

ceny a spread – obchody na burzách cenných papírů mohou být uskutečněny okamžitě za poptávkovou a nabídkovou cenu, přičemž příkazy mohou být nastaveny na jakoukoli hodnotu mezi těmito cenami, dostupnost cen je však omezena likviditou trhu. V případě CFD je nákupní transakce vždy provedena za cenu nabídky a prodejní transakce za cenu poptávky.

grafy online – v případě burzovních nástrojů může být docela obtížné získat kvalitní grafy cen akcií, futures a ostatních nástrojů v reálném čase. S CFD a platformou MetaTrader 5 lze sledovat a analyzovat cenu a grafy všech kótovaných nástrojů v reálném čase.

ceny v reálném čase – přístup k cenám finančních nástrojů kótovaných na burzách v reálném čase obvykle podléhá několika omezením. Jelikož se s nástroji CFD obchoduje na mimoburzovním trhu, mohou investoři obvykle sledovat cenu v reálném čase bez jakýchkoli dodatečných nákladů.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang