CFD obchodování a akcie – co to je

Obchodování s CFD se stává oblíbeným způsobem, jak investovat peníze na finančních trzích. Díky své flexibilitě a potenciálu rychlých zisků může být atraktivním způsobem investování pro ty, kterým nevadí riziko a mají znalosti trhů. Ono riziko však zahrnuje velkou finanční ztrátu, kterou dokládá i skutečnost, že v podstatě všichni CFD brokeři vykazují většinový podíl investorů ve ztrátě.

Pokud se obchodník již seznámil s tradičními burzami cenných papírů a právě podniká první kroky ve světě obchodů s měnami, komoditami a jinými nástroji využívajícími kontrakty na vyrovnání rozdílů, všimne si mnoha podobných rysů.

TOP brokeři a investiční platformy

Srovnání nejlepších brokerů a investičních platforem 2024

eToro

98 %

Přes 30 miliónů uživatelů, nízké poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory. Možnost sledovat a kopírovat portfolia ostatních investorů.

xtb

XTB

95 %

Nízké poplatky, plně v češtině. Možnost investovat do ETF i fyzických akcií, včetně Pražské burzy. Jeden z nejpopulárnějších brokerů v ČR i na Slovensku. Demo účet zdarma k vyzkoušení.

portu

Portu

93 %

Česká investiční platforma, která nabízí nejpohodlnější pasivní investování. Do portfolií složených z ETF fondů lze investovat již od 500 Kč. Lze investovat i do konkrétních akcií. Jako jediné umožňuje investovat do frakčních akcií na Pražské burze.

Fondee

90 %

Česká investiční platforma, která umožňuje pasivní investování do ETF s poplatkem 0,9 % ročně. Vhodné pro méně zkušené investory. Plná podpora v češtině.

Prohlášení Plus500 – U 82% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Co je CFD obchodování?

Obchodování s rozdílovými smlouvami (CFD) je pokročilý způsob investování na finančních trzích. Na rozdíl od tradičního obchodování s akciemi nezahrnuje nákup a prodej podkladového aktiva, ale spíše uzavření smlouvy, která odvozuje svou hodnotu od pohybu ceny aktiva.

To znamená, že investor může těžit z denních výkyvů aktiv, jako jsou akcie, indexy, komodity a dluhopisy, aniž by je musel vlastnit.

Obchodování s CFD je pro obchodníky způsob, jak získat expozici na burzách, aniž by se museli zavázat k fyzickému nákupu. Investor může rychle vstupovat na trh a vystupovat z něj a pomocí pákového efektu dosahovat velkých zisků v krátkém čase. Nicméně pákový efekt také může vést k velmi rychlé a značné ztrátě finančních prostředků. Je zde přítomné velké riziko.

Obchodníci mohou využít obchodování s CFD ke spekulaci na hodnotu aktiva, aniž by jej vlastnili – a museli čelit souvisejícím nákladům, jako jsou poplatky za úschovu. Díky tomu mohou efektivně využívat kapitál a vydělávat na případném poklesu nebo růstu tržních cen. Výdělek se však může velmi rychle proměnit i ve ztrátu, jelikož CFD trh je velmi volatilní.

Je také důležité si uvědomit, že CFD zahrnují podstoupení určitého rizika, zejména při obchodování na marži. Při obchodování CFD platí obchodník za otevření pozice CFD spread nebo prémii. Spread je poplatek a obvykle se skládá z rozdílu mezi realizační cenou (cena, ke které se má aktivum pohybovat) a otevírací cenou (cena, za kterou se aktivum aktuálně obchoduje).

Finanční páka funguje jako multiplikátor a znamená, že obchodník může ovládat větší pozici, než na jakou by měl přístup se svým počátečním vkladem.

Existují různé typy obchodování s CFD, jako jsou opce, futures, spreadové sázky a rozdílové smlouvy. Každý typ má jinou úroveň rizika a výnosu a každý z nich je třeba pochopit před rozhodnutím investovat. Obchodování CFD může také zahrnovat využití obchodních signálů, které mohou nabídnout náhled na potenciální budoucí pohyby a příležitosti.

Znaky CFD obchodování

Čas obchodování – s burzovními nástroji se obchoduje v pracovní době příslušných burz cenných papírů. Zatímco některé kontrakty na vyrovnání rozdílů jsou založeny na burzovních nástrojích – a podle toho je omezen čas obchodování s nimi, s měnami a některými komoditami lze prostřednictvím CFD obchodovat od neděle do pátku, 24 hodin denně.

Centralizované a decentralizované trhy – s burzovními nástroji se obchoduje na určených burzách, a proto lze tento způsob nazvat centralizovaným. V případě měn a některých komodit, např. zlata a stříbra, probíhá obchodování v různých finančních centrech po celém světě a tuto strukturu zde považujeme za decentralizovanou.

Likvidita – likvidita burzy cenných papírů se mění podle oblíbenosti každého nástroje, v některých případech omezuje možnost provedení transakce za danou cenu. Je příznačné, že likvidita každého nástroje CFD umožňuje provést transakci až k limitu stanovenému brokerem.

Rizika a finanční páka – obchodování s CFD je spojeno s vyššími riziky než v případě futures a především akcií, s nimiž se obchoduje na burzách cenných papírů. To vyplývá ze skutečnosti, že u CFD je mnohem dostupnější finanční páka – v mnoha případech k obchodování s těmito nástroji stačí záloha ve výši 1 % nominální hodnoty kontraktu.

Náklady – náklady na burzovní transakci představuje provize. Nepřímými náklady na transakci s CFD je rozpětí (spread) – rozdíl mezi cenou poptávky a nabídky, jenž byl při transakci dosažen.

Ceny a spread – obchody na burzách cenných papírů mohou být uskutečněny okamžitě za poptávkovou a nabídkovou cenu, přičemž příkazy mohou být nastaveny na jakoukoli hodnotu mezi těmito cenami, dostupnost cen je však omezena likviditou trhu. V případě CFD je nákupní transakce vždy provedena za cenu nabídky a prodejní transakce za cenu poptávky.

Grafy online – v případě burzovních nástrojů může být docela obtížné získat kvalitní grafy cen akcií, futures a ostatních nástrojů v reálném čase. S CFD a platformou MetaTrader 5 lze sledovat a analyzovat cenu a grafy všech kótovaných nástrojů v reálném čase.

Ceny v reálném čase – přístup k cenám finančních nástrojů kótovaných na burzách v reálném čase obvykle podléhá několika omezením. Jelikož se s nástroji CFD obchoduje na mimoburzovním trhu, mohou investoři obvykle sledovat cenu v reálném čase bez jakýchkoli dodatečných nákladů.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang