Vyplatí se půjčit si na kryptoměny? Zde jsou rizika

meli-byste-si-pujcit-na-krypto

Stejně jako dům, auto nebo jiná investice může vaše kryptoměna sloužit jako zástava pro krypto půjčky, což jsou půjčky s nízkými úrokovými sazbami, financováním ve stejný den a bez kontroly kredibility.

Jaká je nevýhoda? Pokud hodnota vaší kryptopeněženky klesne, možná budete muset zastavit další kryptopeněženku. To bude hlavní nevýhoda kryptopeněz. Není to normální a stabilní aktivum, které používáte k půjčování.

Navzdory rizikům se kryptoměny – a půjčování si na ně – staly oblíbenými tématy na veřejných fórech, jako je Reddit a YouTube. Je však půjčka na kryptoměny vhodná právě pro vás?

Co je to kryptoměna?

Kryptoměny vstoupily do finančního dialogu v roce 2008, kdy anonymní programátor vydal bílou knihu o konceptu bitcoinu.

Bitcoin je kryptoměna neboli digitální forma peněz. Může se zdát složitá a podle toho, jak ji používáte, taková může být. V podstatě jde o digitální tokeny na rozdíl od fyzických peněz. Lze je směnit za zboží a služby v blockchainu, což je digitální účetní kniha, která sleduje každý nákup bitcoinu i jiné bitcoinové transakce.

Je krypto a meme akcie módní záležitostí?

V průběhu historie jsme výměnou za zboží a služby přijímali fyzické tokeny v domnění, že je pak v budoucnu budeme moci vyměnit za jiné zboží a služby jako peníze.

Blockchain a bitcoin usnadňují stejný druh transakcí, ale bez potřeby fyzických tokenů.

Co je to krypto půjčka?

Kryptoúvěr je druh zajištěného úvěru, podobně jako spotřebitelský úvěr na auto, při kterém k zajištění financování zastavíte aktivum.

V tomto případě je kryptoměna aktivem nabízeným věřiteli výměnou za hotovost, kterou budete splácet ve splátkách. Pokud půjčku nesplatíte, věřitel kryptoměnu zlikviduje nebo zpeněží.

Poskytovatelé kryptopeněžních úvěrů, jako jsou BlockFi, Celsius a Unchained Capital, mají relativně nízké roční procentní sazby a jedno- až tříletou dobu splatnosti, ale vysoké minimální částky úvěrů.

Například krypto půjčky BlockFi začínají na 4,5% RPSN u jednoletých půjček, minimální výše půjčky je 10 000 USD.

Proč si půjčovat na krypto?

Krypto půjčka může mít smysl, pokud někdo drží značné množství kryptoměn a chce je zlikvidovat, aniž by je musel prodat a případně z nich platit daně.

Tyto prostředky by pak mohly být použity na nákup nebo investice do nemovitostí či do podnikání, podobně jako při půjčce s osobním úvěrem.

Kromě toho by dlužníci mohli u půjčky zajištěné kryptopenězi zaznamenat nižší úrokové sazby. A na rozdíl od osobních půjček není nutná žádná kontrola úvěruschopnosti.

Problém krypto půjček

Nestálá hodnota kryptopeněz může vést k maržové výzvě, kdy dlužník musí složit více kryptopeněz, aby udržel hodnotu původní zástavy.

Pokud hodnota vámi zastaveného krypta klesne pod hranici stanovenou věřitelem, máte omezenou dobu na to, abyste zastavili další krypto.

V kryptografické mluvě se poměr výše půjčky k hodnotě vaší zástavy nazývá loan-to-value neboli LTV. Například maximální LTV kryptoúvěrové společnosti BlockFi je 70 %. Při této hranici mají dlužníci 72 hodin na navýšení kryptopeněz.

Kromě nestabilní ceny nejsou krypto půjčky také federálně pojištěné. Pokud například přijdete o své prostředky při narušení bezpečnosti, není zaručena náhrada škody.

Alternativy k půjčkám na kryptopeněženky

Pokud máte vlastní kapitál ve svém domě: S úvěrovou linkou na vlastní bydlení si můžete potenciálně půjčit až 85 % hodnoty svého domu. Buďte však opatrní, protože pokud nesplácíte, můžete o svůj domov přijít.

Pokud hledáte nižší úrokovou sazbu: Kreditní karta s 0% úrokem může nabídnout financování zdarma na 14 až 18 měsíců. Mějte však na paměti, že po uplynutí zaváděcího období můžete platit vysokou úrokovou sazbu z nesplacených zůstatků.

Pokud máte špatný úvěr: Úvěry od banky mají obvykle flexibilní sazby a podmínky. Zohledňují také vaši historii jako člena, což znamená, že mohou mít mírnější požadavky.

Pokud potřebujete malou půjčku: Je možné vzít si malou osobní půjčku od nebankovní společnosti. Sazby však mohou být vysoké v závislosti na vašem úvěrovém profilu a příjmu.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang