Téměř žádné podnikání dnes nefunguje bez půjček

podnikani-dnes-nefunguje-bez-pujcek

Statistiky bank hovoří jasně. Běžný podnikatel se dnes zpravidla neobejde bez nějaké formy úvěru. Krize, která vznikla v r. 2008, je téměř za námi, nicméně mnozí podnikatelé nemají finanční rezervy pro případné ztráty nebo naopak potenciální nákup nového zboží a vybavení. Navíc je v současné době pro konkurenceschopnost důležité do své živnosti investovat, což dle statistik čeští podnikatelé dělají.

V dohledné době plánuje nějakou činnost s vyšším finančním výdajem až 50 % podnikatelů – nemalé procento z nich jistě sáhne i po půjčce. Půčka je občas klíčová k tomu, aby se podnikatel mohl v budoucnu stát rentiérem.

Půjčka je jedním z řešení potíží při podnikání. Může nastat situace, kdy je potřeba své podnikání pozastavit, nebo úplně zrušit. Jak na to vysvětluje článek pozastavení živnosti. To se používá častěji, než její úplné zrušení.


img_a279015_w1728_t1485257423-4003254

V ČR existuje mnoho bank, které nabízí úvěry pro podnikatele, přesto řada z nich volí nebankovní společnosti. Není totiž výjimka, že až 25 % OSVČ nemá šanci půjčku získat. Mezi nejběžnější poskytovatele patří OKfin, ČSOB či Home Credit půjčka. Výhodnost úvěru se liší pro jednotlivé podnikatele, a tak si každý najde ten svůj.

Kdo si půjčuje nejčastěji?

Nejčastějším důvodem pro úvěr je udržení provozu, avšak časté jsou i úvěry pro OSVČ na rozjezd podnikání. Na udržení provozu si čeští podnikatelé neváhají půjčovat i opakovaně, paradoxně obzvlášť po větším ztrátách.

Nejběžnějším žadatelem jsou různé stavební firmy, kde obecně často dochází k finančním výkyvům a ztrátám, které si vyžadují půjčku. Následují finanční služby a poradenství.

Pro někoho možná může být překvapivé, že velkoobchod a maloobchod se vyskytuje až na třetím místě, ale není se čemu divit, většinou jeho postavení nebývá tak nejisté jako u dvou zmíněných druhů firem. 

Jedna čtvrtina živnostníků má díky svému podnikání s půjčkou zkušenosti. Část úvěrů je z kategorie půjček pro začínající podnikatele a více než 16 % podnikatelů si dokonce půjčuje pravidelně téměř na vše. Tato čísla se vesměs shodují s údaji, které byly zjištěny o půjčkách pro podnikatele na Slovensku.

Postavení podnikatelů není snadné ani na trhu hypotečních úvěrů. Patří totiž mezi ty, jimž banky příliš půjčovat nechtějí. Kámen úrazu je hlavně daňové přiznání, kvůli němuž se z ročního obratu dají vypočítat dvě rozdílné částky. Proto je vhodné rok dva před zažádáním o půjčku odvádět co možná nejvyšší částku.

Problémy týkající se podnikatelů a půjčování by mohla vyřešit i novela zákona, která má zjistit, zda je dlužník schopen svůj úvěr řádně splácet a vyhnout se tak případným komplikacím spojených s platební neschopností.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang