Americké akcie – jak poznat, kdy jsou drahé a levné – kdy koupit a prodat

Americké akcie jsou akcie emitované společnostmi se sídlem v USA, které jsou obchodovány na amerických burzách, jako je například New York Stock Exchange (NYSE) nebo NASDAQ. Akcie jsou vydávány společnostmi, aby získaly kapitál na financování svých aktivit a rozvoje.

Pokud se člověk rozhodne investovat do amerických akcií, stává se vlastníkem určitého podílu v této společnosti a může získat zisk z růstu její hodnoty nebo z dividendových akcií, pokud společnost vyplácí dividendy svým akcionářům.

Obchodování s americkými akciemi je obvykle otevřené investorům z celého světa, kteří mohou nakupovat a prodávat akcie přes online obchodní platformy, investiční banky nebo prostřednictvím brokerů. Investování do amerických akcií může být výhodné, protože americké trhy jsou velmi likvidní a nabízejí přístup k mnoha vysokokvalitním společnostem, které mají silné zázemí a jsou stabilní.

Nicméně, investování do amerických akcií může být také rizikové a mělo by být prováděno s obezřetností a s ohledem na osobní investiční cíle a rizika. Je důležité provádět vlastní výzkum a poradit se s finančním poradcem, než se člověk rozhodne investovat.

Proč investovat do amerických akcií?

Existuje několik důvodů, proč by se investor mohl rozhodnout investovat do amerických akcií:

  • Diverzifikace portfolia: Investice do amerických akcií může být užitečná pro diverzifikaci portfolia, což pomáhá snížit celkové riziko investic. Americké trhy jsou velmi likvidní a nabízejí přístup k mnoha různým odvětvím, což umožňuje investorovi rozložit svá rizika napříč různými sektory.
  • Růstový potenciál: Mnoho amerických společností patří k největším a nejúspěšnějším na světě. Tyto společnosti mohou nabízet investiční příležitosti s vysokým růstovým potenciálem a mohou být vhodné pro investory, kteří hledají dlouhodobý růst a výnosy.
  • Zisk z dividend: Mnoho amerických společností také vyplácí dividendy svým akcionářům, což může být vhodné pro investory, kteří hledají pravidelný pasivní příjem. Některé společnosti dokonce patří k tzv. „dividendovým aristokratům“, což jsou společnosti, které vyplácejí stabilní a rostoucí dividendy po mnoho let.
  • Světová rezervní měna: Americký dolar je světovou rezervní měnou, což znamená, že se obchoduje na mnoha trzích a používá se jako mezinárodní měna pro obchodování a investice. To umožňuje investorům snadný přístup k americkým akciím a usnadňuje transakce.

Nicméně, je důležité mít na paměti, že investice do amerických akcií může být riziková a měla by být prováděna s obezřetností a s ohledem na konkrétní investiční cíle a rizika.

Názor blogera: Jsou americké akcie drahé?

V poslední době spousta investorů poukazuje na vysoké ocenění hodnoty akcií a tvořící se bublinu na akciových trzích. Jaký je můj názor se dozvíte v následujícím článku. 

Ukazatel ukazující na předraženost akcií S&P 500

  • Shillerovo P/E ratio je v současnosti na hodnotě 27,5 oproti dlouhodobému průměru 16,6
  • Podle tohoto ukazatele jsou pro nákup akcie předražené a lze předpokládat návrat indexu k průměrné hodnotě

Vyplatí se sledovat ukazatele.

Ukazatel ukazující na podhodnocenost akcií S&P 500 je ERP

ERP (Equity risk premium) spočítané Ashwatem Damodaranem je pro začátek května 5,80 %. Tedy riziková prémie investování do akcií oproti investici do bezrizikových desetiletých amerických dluhopisů je téměř 6 %.

Průměr od roku 1961 je 4,1 %, takže na první pohled je riziková premie nad dlouhodobým průměrem. Pokud vezmeme v úvahu posledních 10 let je průměrné ERP = 5,2 % tedy stále mají akcie kam růst. 

Jaká je tedy odpověď na otázku ceny akcií? Akcie jsou nadprůměrně oceněné, ale oproti cenám dluhopisů jsou velmi levné.

Problém spočívá v tom, že v posledních letech kurzy akcií a dluhopisů spolu korelují, tedy pokud dojde k masivnímu výprodeji dluhopisů a jaký rozumný investor by při dnešních cenách držel kvalitní dluhopisy s téměř nulovým výnosem, tento scénář je velmi dobře možný, dojde i k propadu na akciových trzích.

Pravděpodobnost tohoto scénáře si uvědomují i centrální banky a neplánují dramatické zvýšení sazeb a následující propad dluhopisového trhu. Lze tedy spíše očekávat pomalý pokles hodnoty dluhopisů a pozvolný návrat k vyšším výnosům.

Tedy kdo dnes vyprodá akcie, pravděpodobně se připraví o dividendové výnosy a pomalý růst indexů. Pravděpodobně budeme rádi za růst 3-5% ročně v následujících letech. 

Jak tedy nastavit portfolio pro další roky?

Především doporučuji vyprodat dluhopisy a místo nich bych využil nízkých úrokových sazeb a využil finanční páku pro investice na nemovitostním trhu. Nákup nemovitostí k pronájmu při správné volbě může dnes nést zajímavý výnos.

Akciové pozice bych z dlouhodobého pohledu příliš neměnil, ale je třeba se připravit na volatilitu trhů a pro případ propadu mít nachystanou hotovostní zásobu na případný nákup. Ideální portfolio pro další roky Vám zkusím načrtnout v dalším článku.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang