Jak Češi bojují s inflací a proč se jim to nedaří

Češi jsou velmi inteligentní a kreativní národ, jenom v těch investicích se to zatím nijak extra neprojevuje. Naprostá většina Čechů „investuje“ tak stejně nudně a konzervativně, že se jim nedaří ani porazit inflaci. Natož něco zhodnotit. Proč jsou Češi v investování tak konzervativní a nudní? Je to stále ještě nedostatkem finanční inteligence?

Co může být konzervativnějšího, než ČNB? A přesto i guvernér ČNB Miroslav Singer se nechal nedávno slyšet, že:“Lidé se nemusejí chovat tak konzervativně. A proto jim snižujeme sazby, abychom jim znepříjemnili držení peněz v bankách. A proto jim svým způsobem hrozíme, že kdyby ceny měly klesat rychle, tak to nebude tak rychlé, aby se jim vyplatilo dávat si peníze do banky za nulový úrok.“. Co k tomu ještě dodat? Snad jen, že má pan guvernér pravdu.

Není zase tak překvapující, že do bank směřuje přes 70% veškerých úspor českých domácností. Tuzemské banky díky tomu aktuálně spravují vklady přesahující 3 biliony Kč. Překvapující je, že většina těchto peněz končí na běžných účtech a spořících bankovních účtech. Těchto investičních chyb by se měli Češi vyvarovat.

Problém je v tom, že takto Češi v naprosté většině případů neporáží ani inflaci  a jejich peníze tak inflace postupně rozežírá a znehodnocuje. Inflace v ČR se v posledních letech pohybuje na úrovni 2-3%. To z běžných a bankovních spořících účtů Češi téměř nikdy nedostanou. Za jeden rok to možná není tak dramatická ztráta. Za dvacet let je to již zatraceně poznat a každý si to, jak pevně věřím, dokáže snadno spočítat.

TIP: Bankovní rada České národní banky zvýšila od 1. října 2021 základní úrokovou sazbu na 1,5 %. V této souvislosti banky slibují zvýšení úrokových sazeb na spořících účtech.

Nejen, že je zhodnocení při tomto stylu spoření a „investování“ zoufalé, ale ještě následuje 15tiprocentní zdanění výnosu.

Banky také s oblibou používají marketingové triky. Například inzerují zhodnocení, které přesahuje mírně inflaci. Akorát že při podrobnějším zkoumání zjistíte, že se jedná pouze o určitý interval vložených peněz. A to, co je mimo interval, může mít třeba poloviční úrok. A rázem vás inflace opět poráží. A nebo se objeví další poplatky, třebaže marketingová kampaň příslušné banky hlásí „žádné poplatky“. Snad jenom nové banky jako je ZunoAir Bank či Equa Bank se snaží být mírně lákavější. Otázkou je, jak dlouho jim to vydrží.

Máme tu tedy značný problém s investováním a spořením tuzemských domácností a právě tomuto tématu bychom se na IP chtěli v tomto roce intenzivně věnovat. Vyhlašujeme válku inflaci! Peníze se musí zhodnocovat a nesmí je užírat inflace. 

A co vy? Také patříte mezi české „stádo“?

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang