Jsou americké akcie drahé?

V poslední době spousta investorů poukazuje na vysoké ocenění hodnoty akcií a tvořící se bublinu na akciových trzích. Jaký je můj názor se dozvíte v následujícím článku. 

Ukazatel ukazující na předraženost akcií S&P 500

  • Shillerovo P/E ratio je v současnosti na hodnotě 27,5 oproti dlouhodobému průměru 16,6
  • Podle tohoto ukazatele jsou pro nákup akcie předražené a lze předpokládat návrat indexu k průměrné hodnotě

Ukazatel ukazující na podhodnocenost akcií S&P 500 je ERP

ERP (Equity risk premium) spočítané Ashwatem Damodaranem je pro začátek května 5,80%. Tedy riziková prémie investování do akcií oproti investici do bezrizikových desetiletých amerických dluhopisů je téměř 6%. Průměr od roku 1961 je 4,1%, takže na první pohled je riziková premie nad dlouhodobým průměrem. Pokud vezmeme v úvahu posledních 10 let je průměrné ERP = 5,2% tedy stále mají akcie kam růst. 

Jaká je tedy odpověď na otázku ceny akcií? Akcie jsou nadprůměrně oceněné, ale oproti cenám dluhopisů jsou velmi levné. Problém spočívá v tom, že v posledních letech kurzy akcií a dluhopisů spolu korelují, tedy pokud dojde k masivnímu výprodeji dluhopisů a jaký rozumný investor by při dnešních cenách držel kvalitní dluhopisy s téměř nulovým výnosem, tento scénář je velmi dobře možný, dojde i k propadu na akciových trzích.

Pravděpodobnost tohoto scénáře si uvědomují i centrální banky a neplánují dramatické zvýšení sazeb a následující propad dluhopisového trhu. Lze tedy spíše očekávat pomalý pokles hodnoty dluhopisů a pozvolný návrat k vyšším výnosům. Tedy kdo dnes vyprodá akcie, pravděpodobně se připraví o dividendové výnosy a pomalý růst indexů. Pravděpodobně budeme rádi za růst 3-5% ročně v následujících letech. 

Jak tedy nastavit portfolio pro další roky?

Především doporučuji vyprodat dluhopisy a místo nich bych využil nízkých úrokových sazeb a využil finanční páku pro investice na nemovitostním trhu. Nákup nemovitostí k pronájmu při správné volbě může dnes nést zajímavý výnos. Akciové pozice bych z dlouhodobého pohledu příliš neměnil, ale je třeba se připravit na volatilitu trhů a pro případ propadu mít nachystanou hotovostní zásobu na případný nákup. Ideální portfolio pro další roky Vám zkusím načrtnout v dalším článku.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang