Akcie a akciové trhy – co jsou, druhy, burza

do-ceho-se-vyplati-investovat-1-1024x675-4913395

Akciový trh je veřejnosti znám jako svět spekulací a přijímání rizik s nadějí na obrovský zisk, tak jak byl zobrazen v hollywoodském filmu Wallstreet. Je místem, kde začala Velká hospodářská krize dvacátých a třicátých let 20. století, a dodnes slouží jako barometr každé moderní ekonomiky.

Formálněji řečeno, akciový trh je trhem, kde se obchoduje s akciemi, dluhopisy, jinými akciovými nástroji a jejich deriváty. Obchod organizují burzy cenných papírů a makléři, kteří vystupují jako jejich členové. Akciové trhy jsou pro investory místem, kde mohou získat či prodělat peníze, a pro emitující společnosti představují zdroj peněžních prostředků potřebných pro podnikatelský růst.

  • největšími burzami cenných papírů na světě jsou v současné době NYSE Euronext a NASDAQ OMX ve Spojených státech a Tokijská burza cenných papírů. Existuje také pražská burza.
  • denní obrat celosvětového akciového trhu se pohybuje okolo 250 miliard amerických dolarů,
  • Černé pondělí, které nastalo dne 19. října 1987, představuje největší jednodenní procentní propad v historii akciových trhů, jenž dosud nebyl zásadním způsobem vysvětlen,
  • rychlý hospodářský růst Číny se odráží v silném postavení Šanghajské a Šenženské burzy cenných papírů ve světové vrcholné desítce,
  • v srpnu 2010 dosáhl tržní obrat Šanghajské burzy cenných papírů dvou a půl násobku burzy NYSE Euronext v Evropě, přestože NYSE má vyšší tržní kapitalizaci.

Po celá desetiletí je fungování akciových trhů symbolem kapitalismu a v dobách finančních turbulencí se dostávají do středu zájmu médií. Pro mnoho lidí je myšlenka působení na akciových trzích spojena s obchodováním na burzách cenných papírů a s rychlými zisky či ztrátami.

Na burzách cenných papírů se obchoduje s akciemi společností známých z každodenního života, např. telefonních operátorů či výrobců automobilů, a tak si někteří lidé mohou myslet, že pochopit trh je pro individuálního začínajícího investora do akcií relativně jednoduché.

Každý den se média po celém světě snaží vysvětlit síly ovládající pohyby cen akcií. Je příznačné, že nejlepší výklad bývá podán až poté, co se odehrály vlastní skutečnosti. Z fundamentálního hlediska jsou pohyby cen způsobeny tržním očekáváním spojeným s dynamikou ekonomického růstu a příjmů společností, inflací a úrokovými sazbami.

Při analýze situace na akciovém trhu je třeba vzít v úvahu takové faktory, jako jsou ceny ropy a dalších energetických komodit, stabilita politického prostředí a takové případné události, jako jsou teroristické činy a válka.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang