Svět se zbláznil. Investujte do Bitcoin!

Bláznivé nápady byly a budou. Bubliny byly a budou. Jedna taková právě vzniká. A může dosáhnout celkem obřích rozměrů. Stačí, aby se našlo dostatečné množství bláznů, kteří uvěří. Hovoříme zde o virtuální měně bitcoin.

Začněme nejprve poněkud nudnou či spíše celkem složitou definicí bitcoinu: 

Bitcoin je digitální měna, kterou roku 2009 vytvořil Satoshi Nakamoto. Pro provádění transakcí se využívá distribuovaná databáze napříč body peer-to-peer sítě. K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které vlastním a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz. Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány pomocí služby třetí strany. Peer-to-peer topologie a chybějící centrální autorita zabraňuje komukoliv manipulovat s hodnotou této měny. Množství mincí v oběhu je předem dané a proto není možné vyvolat umělou inflaci vytvořením jejich většího množství. Celkové množství Bitcoinů, které mohou být vytěženy je asi 21 000 000. Po přiblížení k tomuto číslu se předpokládá, že dojde k deflaci a hodnota Bitcoinu poroste – počítá se s platbami až do hodnoty 0.00000001 (8 desetinných míst). Podstatou projektu BitCoin je nezávislost na státech a centrálních bankách.

Kde je tedy problém?

Po přečtení definice by člověk byl i ochoten uvěřit, že je to dobrý nápad. Zní to dobře a každopádně to vypadá celkem složitě a sofistikovaně. Je tam několik ale. Především nikdo přesně neví, jak bitcoin vlastně vzniknul. Skutečně si nemůžeme být jistí, že jej vytvořil onen Japonec a není to ve skutečnosti nějaký jiný subjekt. Či dokonce, jen to ne, organizovaný zločin.

Nelze věřit tomu, že ten, kdo systém vytvořil, nemůže jej, kdykoliv uzná za vhodné, zneužít. Tak třeba si na svůj účet připsat jednoho krásného dne jen tak ekvivalent třeba bilionu dolarů. Bitcoin se v tento okamžik tváří tak, že jej nikdo neřídí resp. nemůže jej ovlivňovat (zneužít).

Horská dráha Bitcoinu

Cena bitcoinu v přepočtu na usd by nás mohla či měla varovat. Totiž její pohyb. Uznejte sami. Před rokem kurz 1 dolar. Začátkem dubna úprk kurzu bitcoinu až na 266 dolarů. Tedy nárůst kurzu bitcoinu o 26.500 % a následně krásný pád kurzu až k 55 dolarům. A opět vzhůru mezi 100 až 200 dolarů. Výkyvy v kurzu bitcoinu mohou mít různé příčiny: například nedávné zavedení bitcoinu jako oficiální měny v Salvadoru

Praxe

S bitcoiny a kryptoměnami dnes obchoduje burza v Japonsku – Mt. Gox v Tokiu. Již dnes existují některé společnosti, které přijímají platby v bitcoinech. Např. firma Foodler doručující v Americe jídlo do domu. 

Guru o bitcoinech

Dokonce i známé a respektované osobnosti, jako například Miloš Čermák (Ekonom), jsou ochotny o bitcoinech a kryptoměnách vážně uvažovat. Dokonce bitcoinu a kryptoměnám dávají velkou šanci na úspěch a jsou ochotni uvažovat o tom, zda do bitcoinu a kryptoměn investovat skutečné peníze a spekulovat na jejich nárůst. 

TIP: Pro ty, co si přejí vědět, jak začít těžit bitcoin, bude skvělým pomocníkem tento článek.

Závěr

Virtuální měna dává smysl. Musí to bý ale ošetřeno tak, že s ní nelze manipulovat, že ji nemůže autor, kterého ani neznáme, zneužít a ovlivňovat. Musí to být jako celek důvěryhodné. A to bitcoin zatím není. Dříve či později něco jako světová měna nezávislá na vládách a státech jistě přijde. Ale bude to muset být lépe promyšleno. Bitcoin se obáváme, že nedopadne dobře. Tedy pokud nebude domyšlen a dopracován.

A co vy? Investovali byste do nákupu bitcoinu

TIP: Kromě Bitcoinu jsou již dostupné i jiné kryptoměny. Broker XTB jich nabízí až 3x více než ostatní brokeři.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang