Nákupy kryptoměn – postup, zkušenosti, rizika

kryptomena

Nákup kryptoměn se stal velmi oblíbeným mezi investory a běžnými lidmi v posledních letech. Kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum a další se staly alternativou k tradičním investičním aktivům, jako jsou akcie a dluhopisy.

Za celý rok 2021 Češi nakoupili kryptoměny v hodnotě 4,5 miliardy Kč. Portfolio nabízených kryptoměn se významně rozšířilo, namátkou litecoin, zcash, dash, dogecoin, stellar, vertcoin, cardano, Tron, IOTA, Gas, nebo EOS.

Přesto nejpopulárnější kryptoměnou zůstává Bitcoin následovaný kryptoměnou Ethereum (ETH). Bitcoin dominuje v polovině celkových obchodů. V listopadu 2021 dosáhl svého historického maxima 68 600 amerických dolarů (přibližně 1,54 milionů korun). Překonal tak svůj rekord 66 900 USD z předešlého měsíce (1,5 milionu korun).

Těžba kryptoměn v roce 2023 poroste

To jsou pádné důvody pořídit si bitcoin. Jak na to? Jak těžit bitcoin? Investice do Bitcoinu jsou krokem správným směrem. Oproti začátku roku totiž Bitcoin zdvojnásobil svoji cenu. To je pádný důvod naučit se jak koupit a prodat bitcoin a obchodovat s ním. K obchodování s kryptoměnami slouží i řada brokerů, například eToro, Trading 212 nebo Plus500.

Očekává se, že zájem o těžbu kryptoměn bude růst. Stejně tak budou růst obchody, což potáhne ceny směrem vzhůru. Zájem o kryptoměny může být ovlivněn inflací a také šířením nových mutací Covid-19. Zájem je podpořen stále větší akceptací kryptoměny obchodníky. Jmenovitě Alza.cz, od roku 2022 také Invia.

Obecně kryptoměnám nahrává inflace. Investoři hledají cesty, jak své úspory ochránit před devalvací a volí dosud nepříliš tradiční směry do čeho investovat. K popularitě kryptoměn přispívá i bohatá medializace, zejména při dosahování maxim jednotlivých kryptoměn.

Je potřeba prostudovat nabídky a podmínky jednotlivých poskytovatelů. Investor by neměl být překvapený, že Coinbase poplatky jsou jedny z nejvyšších na trhu.

Investování do kryptoměn se výrazně zjednodušilo díky schválení bitcoinových ETF, neboli burzovně obchodovatelných fondů. Ovšem ceny zůstávají i nadále velmi vysoké. Děje se tak kvůli příliš rozvolněné politice centrálních bank. V roce 2023 se očekává růst reálných dluhopisových výnosů (bez inflace), což by mělo kurzy kryptoměn srazit dolů.

kryptomeny-bitcoin-foto-boom
Jednou z nejznámějších kryptoměn je Bitcoin.

Jak nakoupit kryptoměny

Kryptoměny jsou digitální měny, které jsou postaveny na blockchainu. Kryptoměny jsou decentralizované, což znamená, že nejsou řízeny žádnou státní autoritou nebo bankou.

Kryptoměny se stávají stále populárnější, protože poskytují uživatelům větší míru anonymity. Nakupování kryptoměn je snadné, ale je důležité, aby se člověk dozvěděl co nejvíce o kryptoměnách, než se rozhodne něco koupit.

Důležité je držet se následujících kroků:

 • Získat si přehled o různých typů kryptoměn a jejich technických charakteristikách
 • Zvolit si kryptoměnovou burzu, která nejlépe vyhovuje potřebám
 • Vytvořit si účet na vybrané burze
 • Ověřit účet burzy a požádejte o povolení pro nákup kryptoměny
 • Zvolit platební metodu, kterou chce člověk použít k nákupu kryptoměny
 • Vyplnit formulář pro nákup kryptoměny a potvrdit jej
 • Počkat, až bude transakce dokončena a potvrzena
 • Zálohovat si informace o účtu na burze a veškerá povolení k nákupu

Nakupování kryptoměn může být obtížné, ale s trochou výzkumu a znalostí je to snadný proces. Je důležité si uvědomit, že kryptoměny jsou rizikové, takže by měl být člověk opatrný.

Výhody nákupu kryptoměn

Kryptoměny jsou digitální měny, které jsou často používány pro online transakce. V posledních letech se staly populární u investorů a obchodníků po celém světě a jejich obliba se zvýšila v důsledku růstu jejich hodnoty. Nákup kryptoměn může přinést investorům řadu výhod.

 • Bezpečný a anonymní: Transakce s kryptoměnami jsou obecně velmi bezpečné a anonymní. To znamená, že nejsou spojeny s žádnými osobními informacemi ani se žádnými účty.
 • Přístup k globálním trhům: Kryptoměny umožňují investorům získat přístup k globálnímu trhu a investovat do kryptoměn kdykoli a kdekoli.
 • Růstové možnosti: Kryptoměny mají velký potenciál růstu, což je velmi lákavé pro investory.
 • Nízké náklady: Transakce s kryptoměnami jsou obecně mnohem levnější než transakce s hotovostí nebo kreditními kartami.
 • Bezproblémové převody: Kryptoměny jsou schopny rychle přenášet peníze na jiné účty bez žádného zpoždění nebo ztráty peněz.
 • Široké spektrum investic: Kryptoměny umožňují investorům investovat do širokého spektra různých aktiv, včetně kryptoměn, tokenů a dalších.

První výhodou nákupu kryptoměn je jejich decentralizovaná povaha. To znamená, že obchody s nimi nejsou regulovány jednou centrální autoritou, jako je například banka. Místo toho jsou obchody řízeny uživateli sítě. To může pomoci snížit riziko manipulace cenou nebo zneužívání trhu.

Další výhodou nákupu kryptoměn je možnost dosáhnout vyššího zhodnocení. Mnoho kryptoměn, zejména Bitcoin, vykazuje výrazný růst hodnoty v průběhu času. To znamená, že investoři mohou ve skutečnosti dosáhnout vyššího zhodnocení, než je možné u tradičních investic, jako jsou akcie nebo dluhopisy.

Kryptoměny také přinášejí investorům vyšší úroveň soukromí. Obchody s kryptoměnami jsou většinou anonymní a nejsou omezeny geograficky. To znamená, že mohou být prováděny mezi kdekoli na světě, aniž by obchodníci museli uvádět svou identitu.

Nákup kryptoměn také vyžaduje méně finančních prostředků než tradiční investice. Náklady na nákup kryptoměn jsou obvykle mnohem nižší, než je tomu u akcií nebo dluhopisů. To může umožnit menším investorům udělat první kroky na trhu s kryptoměnami.

V neposlední řadě nákup kryptoměn obvykle vyžaduje méně času než tradiční investice. Obchody s kryptoměnami mohou být prováděny on-line a během krátkého časového období. To znamená, že mohou být dokončeny během několika sekund, což je obvykle mnohem rychlejší než obchody s akciemi nebo dluhopisy.

V závěru lze říci, že nákup kryptoměn může přinést investorům řadu výhod. Jsou decentralizované, mohou poskytnout vyšší zhodnocení, poskytují vyšší úroveň soukromí, jsou dostupné a rychlé. Investoři by měli však před nákupem kryptoměny důkladně zvážit rizika spojená s těmito investicemi.

investice-do-kryptomen-2180480
Kryptoměny mohou být obchodovány online.

Rizika nákupu kryptoměn

Kryptoměny jsou jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí v celosvětovém finančním trhu. Jedná se o digitální komodity, které se obchodují na decentralizovaných burzách a mohou se používat k vytváření investic, nákupů a finančních transakcí. A

Ačkoli existuje mnoho výhod nákupu kryptoměn, je třeba si uvědomit, že existuje několik rizik, která s tím souvisejí.

 • Rychlé změny cen: Kryptoměny jsou obecně velmi nestálé. Cena se může rychle zvýšit nebo snížit, což přináší riziko, že investoři mohou prodělat část nebo veškeré své investice.
 • Nevypořádaný trh: Trh s kryptoměnami je stále velmi nevyzrálý a nepřehledný. Může být obtížné získat spolehlivé informace o konkrétním kryptoměnám a obchodovat s ní.
 • Hrozba hackerů: Kryptoměny jsou často obchodovány přes online burzy a obchodní platformy. To představuje riziko, že mohou být napadeny hackerskými útoky.
 • Nízká regulace: Kryptoměny jsou obecně málo regulovány, což znamená, že existuje malá kontrola nad obchodováním s kryptoměnami a malá ochrana proti podvodům a podvodům.
 • Riziko likvidity: Obchodování s kryptoměnami může být obtížné, protože trh s nimi může být velmi malý. To může znamenat, že je obtížné najít někoho, kdo bude ochoten koupit nebo prodat konkrétní kryptoměnu za cenu, kterou člověk chce.

Jedním z největších rizik nákupu kryptoměn je nedostatek regulace. Vzhledem k tomu, že je to nový trh a není žádná centrální autorita, která by jej regulovala, může být velmi obtížné sledovat, jak se burzy chovají a jak dochází k obchodům. To může vést k tomu, že budete obchodovat s neregulovanými burzami, což může být velmi rizikové.

Dalším rizikem nákupu kryptoměn je riziko ztráty. Jelikož kryptoměny jsou digitální komodity a vystaveny volatilitě trhu, mohou se jejich ceny rychle měnit. To znamená, že když člověk kupuje kryptoměny, může je prodávat za více nebo za méně, než za ně zaplatil.

Dalším rizikem nákupu kryptoměn je nebezpečí podvodu. Vzhledem k tomu, že kryptoměny se obchodují na decentralizovaných burzách, mohou být snadno padělány nebo se mohou objevit podvodné transakce. Proto je důležité, aby si člověk vždy důkladně prostudoval burzy, se kterými obchoduje, a zjistil, zda jsou legitimní.

V závěru je třeba říci, že i když existuje určité riziko spojené s nákupem kryptoměn, je to stále velmi atraktivní oblast pro investice. Pokud se člověk rozhodne pro nákup kryptoměn, musí si být jisti, že si je vědom výše uvedených rizik a že je připraven je přijmout.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang