Dluhopis, akcie, bitcoin, podílový fond. Máte je všechny?

uspory-investovani-rezervy

Část rodinného rozpočtu je určena k placení účtů, část k běžným nákupům a poslední díl zůstává určený na úspory. O úspory je ale třeba pečovat, aby se vám vklady náležitě zhodnotily. Jak se postarat o zisky vyšší než 15 % ročně? Rozhodněte se pro pravidelné investování.

Rodinný rozpočet ukáže rezervy

Možná každý měsíc přemýšlíte, kam se poděly vaše příjmy a jak je možné, že vám na bankovním účtu zůstává jen malá částka. Pak je třeba postavit se prakticky ke správě rodinného rozpočtu. Pravidelně sestavovaný měsíční rodinný rozpočet vám ukáže, jaká část výdajů je nezbytná a kde jsou finanční rezervy. Ty si můžete dovolit rozdělit na část úspor a investic.

A jak získat do rodinného rozpočtu více peněz? Je to snížením výdajů? Je to zvýšením příjmů? Nejefektivnější cestou je, zvýšit příjmy a zároveň snížit výdaje. K tomu stačí někdy opravdu jen málo, třeba pravidelně investovat částku, která by jindy skončila ve zbytečných výdajích.

depositphotos_202360108_l-2015-7239761

Spořící produkty jsou ohroženy inflací

Obecné zdražování nelze přehlížet. Stačí se jen podívat na ceny potravin nebo ještě lépe ne ceny nemovitostí a hned je všem jasné, že si za dnešních tisíc korun koupí mnohem méně, než tomu bylo před pěti lety. Inflace čeká na každý vklad a vždy mu ukrojí kousek jeho reálné hodnoty.

Proto řada lidí hledá produkty s výnosností vyšší než 3 % ročně, aby alespoň uchovali stejnou kupní sílu peněz. Vyšší zhodnocení nabízí pravidelné investování.

Jak na investiční riziko? 

Mezi investováním a spořením není jen rozdíl ve výši zhodnocení peněz. Ruku v ruce s mírou zhodnocení totiž kráčí i míra rizika. Když se rozhodnete pro vyšší zisky, musíte být ochotni podstoupit i vyšší riziko. Jak investiční riziko snížit? Diverzifikací. Tedy rozložením peněz mezi několik investičních produktů.

Každá domácnost by měla vlastnit tituly s nízkou mírou rizika i tituly co nabízí atraktivní zhodnocení. Bezpečnými investičními produkty mohou být nejrůznější podílové fondy a dluhopisy.

Dluhopisů je celá řada. Tato investiční příležitost s sebou přináší rizika, výhody, jistoty i nejistoty. Dluhopis je druh cenného papíru, který vydává emitent a nakupuje věřitel. Návod pro investice do dluhopisů není závratně dlouhý a to i proto, že jejich nákup je velmi jednoduchý. Investor může vložit vklad do dluhopisů státních, soukromých, korporátních a dalších. Státní jsou považovány za ty nejvíce jisté. Možnost, kde koupit státní dluhopisy, je jak online, tak i přímo na partnerských pobočkách. Specifické jsou zelené dluhopisy, které mají jasný environmentální účel.

Investujte z kuchyně

Jakmile si vyčleníte hotovost na rizikovější investice, pusťte se do investování. Atraktivní zhodnocení nabízejí například akcie, bitcoin a kryptoměny. V obou případech je možné rozhodnout se pro jednorázový nákup a několik měsíců (let) počkat na zhodnocení nebo pravidelně obchodovat na burze a vydělávat každý den.

TIP: Kryptoměny lze získat také pomocí tzv. těžby kryptoměn.

TIP: V tomto článku je vysvětleno, jak koupit akcie.

U pravidelného obchodování je skvělé, že se mu můžete věnovat odkudkoliv, stačí vám k tomu jen připojení k internetu a přístup na burzu. Nakoupit a prodat je opravdu snadné, obsluha účtu je intuitivní. Ovšem pozor na výběr. Hedgeový fond může přinést zajímavé výnosy, avšak riziko ztrát je velmi vysoké a pro začínající investory není vhodnou volbou.

Volný čas můžete proměnit v čas, kdy vyděláváte jedním kliknutím. 

Začínající investor

Začínajícím investorům pomáhají nejrůznější demo účty burz a výuková videa. Seznámíte se se základními funkcemi a můžete si zkusit obchodování na burze s virtuálními penězi. Demo účtu věnujte určitě několik týdnů, není moudré podlehnout prvnímu úspěchu s virtuálním vkladem a domnívat se, že stejně se vám bude dařit s reálnými penězi. Vždy je nutné počítat se ztrátou. Je třeba jednat s rozvahou a pečlivě vybírat titul i chvíli, kdy nakoupíte a prodáte. V tom vám pomohou jednotlivé rozpracované investiční strategie.

cena-zlato-palladium-mince-graf-7476271

Účet a základní vklad

Obchodovat s akciovými tituly, kryptoměnou nebo komoditami můžete na řadě burz. Účet založíte online a necháte ověřit totožnost. Jakmile vám bude účet verifikován, získáváte přístup ke správě nákupů a prodejů. Základním vkladem mohou být třeba jen dva nebo tři tisíce korun, záleží na konkrétních podmínkách burzy. Vydělávat můžete na růstu hodnoty i na poklesu.

TIP: Investování je klíčové pro každého, kdo se chce stát rentiérem.

Kolik můžete získat?

U akciových titulů naleznete ty, které za minulý rok zdvojnásobily nebo ztrojnásobily hodnotu. A u kryptoměn? Tam mohou zisky dosahovat i stovek procent. Příkladem je například LTC (Litecoin). Kdo nakoupil v polovině prosince za 36 dolarů, prodával za dva měsíce za 82 dolarů. To je více než dvojnásobek vkladu za pouhé dva měsíce.

Potřebujete drobný vklad, volný čas, nadšení a ochotu naučit se něco nového. Pusťte se do investic!

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang